Východoněmecká spolková země Sasko sousedící s Českou republikou nemá obavy z přílivu pracovníků ze sousedních zemí. Vyplývá to z ankety saského deníku Sächsische Zeitung mezi představiteli sdružení saských zaměstnavatelů a zaměstnanců. Češi a Poláci si budou smět hledat práci v Německu bez omezení od 1. května.

K 1. květnu 2011 se pojí naděje i obavy, napsal regionální list. Z jeho ankety však vyplývá, že pozitivní očekávání v Sasku zhruba 100 dní před otevřením pracovního trhu převládají.

"Nesmíme si klást otázku, jak zabráníme pohybu zaměstnanců, ale jak se můžeme stát ještě atraktivnějšími pro ty nejlepší zaměstnankyně a zaměstnance z východní Evropy," řekl saský ministr hospodářství Sven Morlok z liberální FDP. Svobodný pohyb pracovníků podle něj nepředstavuje nebezpečí, nýbrž šanci.

Prezident sdružení zaměstnavatelů spolkové země Sasko Bodo Finger nevidí žádnou známku toho, že by se cizinci chystali zaplavit pracovní trh v regionu.

"Zase se jednou my Němci bereme příliš vážně, protože naši sousedé mohou odcházet za prací do jiných členských zemí EU už několik let, a kromě toho je po nich jakožto po odbornících poptávka i v jejich domovských zemích," uklidňuje Finger. Dokáže si však představit, že na dva až tři roky by byla v Německu stanovena minimální mzda, aby se odbouraly obavy a vytvořila důvěra.

Německý odborový svaz (DGB) také neočekává výrazný příliv pracovníků. "V některých oblastech jako je zdravotnictví pracují už nyní odborníci z jiných zemí EU, protože k dispozici nejsou zaměstnanci němečtí," připomněl šéf odborů pro východní Sasko Bernhard Sonntag. Dodal, že je pro zavedení zákonné minimální mzdy pro pracující cizince.

Šéf pracovního úřadu v Budyšíně Günter Irmscher zdůraznil, že nejpozději v květnu bude třeba zavést minimální mzdy, aby se zabránilo "dumpingové" odměňování cizinců. Ani Irmscher se však neobává výrazného náporu cizinců na pracovní místa v Sasku. "Já mám spíš obavy, aby odborné síly, které tady potřebujeme, neutíkaly jinam," řekl.

"Češi jsou usazení"

Ředitelka průmyslové a obchodní komory (IHK) v Žitavě Gudrun Lauferová se odvolává na průzkumy na Liberecku a v severních Čechách, kde podle ní není o práci v sousední zemi valný zájem. "Češi jsou velmi usazení," tvrdí.

Ani prezident drážďanské živnostenské komory Claus Dittich se neobává, že by se cizinci ve větším množství ucházeli o saská pracovní místa. "Rozhodující bude, zda se uchazeč prokáže odpovídající kvalifikací a jazykovými znalostmi. Tady mají přirozeně výhodu místní uchazeči," uzavřel Dittich.

Poté, co se Evropská unie v roce 2004 rozšířila o země střední a východní Evropy, mohly západní členské země po přechodnou dobu omezit příliv pracovníků z nových členských států včetně Česka. Německo a Rakousko jako jediné využily možnost ponechat svůj pracovní trh uzavřený až sedm roků. Letos 1. května ale musejí s konečnou platností svůj pracovní trh otevřít.