Česká sázková společnost Sazka je v letošním roce prvním případem podnikové insolvence. Uvedla to v pátek mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's, podle které je ale počet insolvencí jinak na ústupu.

Ve zprávě s názvem "And They're off, the First Default of 2011 Recorded" agentura poznamenala, že ve stejném období loňského roku už bylo ve světě 11 případů podnikové insolvence.

Případy insolvence S&P odvíjí od těch firem, jimž poskytuje rating. Sazka před pár dny nezaplatila jistinu, což byl loni jeden z nejčastějších případů, proč se firmy ocitly v insolvenci. Z uvedených 11 podniků, které se začátkem loňského roku ocitly v insolvenci, jich bylo devět z USA a po jednom z Austrálie a Kanady.

Ze všech případů insolvence byla nesplacená jistina loni hlavním důvodem v 28 případech, dalších 25 případů bylo výsledkem vyhlášení reorganizace (Chapter 11 v USA) a vyhlášení bankrotu v zahraničí. Ve 23 případech byla na vině nepříznivá situace na burzách, ve třech případech nucená správa a po jednom případě regulatorní direktivy a správní řízení.

"Očekáváme, že případy insolvence se budou v roce 2011 dál snižovat. Naše základní projekce počtu případů insolvence pro americké firmy s ratingem ve spekulativním pásmu na období 12 měsíců do září 2001 činí 2,4 procenta," uvedla ratingová agentura. To by znamenalo, že v insolvenci skončí 35 podniků.

"Předpokládáme, že to pravděpodobně bude blízko nejnižšímu bodu v rámci tohoto cyklu. Naše alternativní předpověď je 2,0 procenta (29 případů insolvence) pro optimistický scénář a 4,5 procenta (66 případů insolvence) pro pesimistický scénář. Náš pesimistický scénář odpovídá dlouhodobému průměru insolvenčních případů (za léta 1981 až 2009) a je to mírné zvýšení proti nynějším hodnotám," stojí ve zprávě, z které dnes citovala agentura Reuters.

Analytici S&P předpovědi opírají o kvantitativní a kvalitativní faktory, které považují za modelové pro trh amerických podnikových dluhopisů, které mají rating ve spekulativním pásmu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru