Nová pravidla pro bonusy bankéřů

60 % může zaměstnanec dostat ihned.

Polovinu v nepeněžních nástrojích – především akciích firmy. Pokud není veřejně obchodovatelná, může využít různé obligace, investiční certifikáty apod. Banka musí určit minimální dobu, po kterou je musí zaměstnanec držet. Například 1,5 roku.

Polovinu v penězích. Ovšem bez daně a odvodů na zdravotním a sociálním pojištění vypočítaných i z hodnoty bonusu ve formě cenných papírů.

                                                                 

40 % musí „oddálit“ v čase a jejich vyplácení rozložit do několika let.

ČNB doporučuje minimálně tří až pětiletý odklad, u členů představenstva ještě delší. U bonusů ve vyšších objemech doporučuje oddálit minimálně 60 procent výplaty.

Z této částky by měli polovinu dostat v cenných papírech a daně odvést až v roce výplaty.

Nová evropská pravidla pro vyplácení bonusů dělají českým bankám potíže. Vztahují se totiž již na loňské odměny a banky se s nimi nestíhají vypořádat.

Většina finančních institucí proto vytvořila týmy, jež mají za úkol systém odměňování co nejrychleji uvést v soulad s novými normami. Některé banky přitom mají snahu dopady regulace na bonusy co nejvíce zmírnit.

Manévrovací prostor hledají v takzvaném institutu přiměřenosti. ČNB totiž v oficiálním úředním sdělení připouští, že menší společnosti nemusejí zavádět všechna pravidla, pokud to dokážou odůvodnit. "Snažíme se teď zjistit, kterým pravidlům se musíme podřídit, a která nás minou. Některá ustanovení ale u nás nemají smysl a dokážeme to vysvětlit," řekl šéf Wood & Company Jan Sýkora.

Kde vzít akcie?

Firmy při zavádění pravidel narážejí na řadu problémů, se kterými evropští zákonodárci nepočítali. "Změny se zaváděly velmi narychlo. U některých bodů zatím nevíme, jak je řešit," řekl šéf UniCredit Bank Jiří Kunert. Jako většina ostatních finančních domů naráží na povinnost vyplácet část bonusů v cenných papírech dané společnosti. Má to přimět zaměstnance, aby neprováděli rizikové operace a snažili se o dlouhodobý úspěch firmy.

Jedině Komerční banka má však akcie volně obchodovatelné na pražské burze. Ostatní instituce se snaží najít a vyjednat s ČNB náhradní řešení.

"Vyhláška neukládá vyplácení odměn jen v akciích, ale doporučuje několik řešení prostřednictvím jiných nefinančních forem odměn. Jakou konkrétní podobu zvolíme, je v současné době předmětem diskuse," řekl Jan Solnička z tiskového oddělení ČSOB.

Podle Radka Dyntara ze společnosti Ernst & Young uvažují některé banky o vydávání speciálních obligací nebo jiných typů cenných papírů. Zaměstnanci České spořitelny by mohli dostávat část odměn v akciích Erste bank. "Tuto formu ani ČNB, ani jednotlivé banky nevidí jako optimální. Vliv daného zaměstnance na kurz akcií mateřské banky je přece jen daleko menší než u banky, pro niž pracuje," říká tajemník České bankovní asociace Jan Matoušek.

Neoblomná ČNB

Evropská komise i ČNB trvá na tom, že změny je nutné použít už na loňské odměny. "Povinné osoby zásady odměňování dodržují od 1. ledna 2011, pokud jim v tom nebrání závazné ustanovení jiných zákonů, například zákoníku práce nebo již uzavřené smlouvy," řekl Tomáš Zimmerman z ČNB. Výjimka pro letošní rok platí pouze pro finanční instituce, které dokážou obhájit, že by pravidla odporovala pracovním smlouvám bankéřů.

V České spořitelně je rozhodnuto, že členové představenstva dostanou odměny podle nových pravidel už letos. I ČSOB některé body vyhlášky zavedla už vloni a na dalších pracuje. Některé finanční instituce však dopady nových pravidel teprve narychlo řeší.

"Naším plánem je dokončit přípravu nových interních pravidel v nejbližší době. Předmětem úpravy bude kromě upřesnění skupiny zaměstnanců, kterých se změny bezprostředně dotknou, i otázka uplatnění nových pravidel již na odměny za rok 2010 vyplácené letos na jaře," řekla Lucie Hálová z Volksbank.