Nová pravidla pro bonusy bankéřů

60 % může zaměstnanec dostat ihned.

Polovinu v nepeněžních nástrojích – především akciích firmy. Pokud není veřejně obchodovatelná, může využít různé obligace, investiční certifikáty apod. Banka musí určit minimální dobu, po kterou je musí zaměstnanec držet. Například 1,5 roku.

Polovinu v penězích. Ovšem bez daně a odvodů na zdravotním a sociálním pojištění vypočítaných i z hodnoty bonusu ve formě cenných papírů.

                                                                 

40 % musí „oddálit“ v čase a jejich vyplácení rozložit do několika let.

ČNB doporučuje minimálně tří až pětiletý odklad, u členů představenstva ještě delší. U bonusů ve vyšších objemech doporučuje oddálit minimálně 60 procent výplaty.

Z této částky by měli polovinu dostat v cenných papírech a daně odvést až v roce výplaty.

Stovkám českých bankéřů by měl už letos na bonusech přijít na účet jen zlomek toho, na co byli dosud zvyklí. Může za to regulace odměn, kterou loni spustila Evropská komise. Má zamezit, aby byli pracovníci finančních institucí vysokými odměnami motivováni k získávání obchodu a nedbali přitom na rizika. Právě takové chování totiž podle evropského regulátora připravilo evropské banky o miliardy eur.

„Z milionového bonusu, na který byl bankéř zvyklý, mu v daném roce v hotovosti mohou vyplatit jen asi 114 tisíc korun. Je to tím, že velkou část musí inkasovat jinak než v penězích a část rozložit do následujících let. Z částky navíc musí být strženo pojištění a daň,“ vysvětluje specialista na daně a odměny Radek Dyntar z Ernst & Young. Z částky však může zbýt ještě méně. U bonusů ve vysokém objemu totiž požaduje ČNB rozložit v čase větší část odměn.

Nejrazantněji se mají změny dotknout pracovníků pětice největších bank. Systém odměňování ale musí upravit i menší banky, obchodníci s cennými papíry a úvěrová družstva. Plyne to ze sdělení České národní banky z 30. prosince, které upřesňuje listopadovou vyhlášku ČNB.

Bankéře vysoké požadavky překvapily a snaží se na poslední chvíli s ČNB dohodnout, co dělat, aby pravidlům vyhověli. „Požadavky unie jsou naprosto nesmyslné, přehnané a zmatečné. Nikdo se v nich nevyzná. Samozřejmě budeme muset pravidla zavést, ale u některých bodů zatím stále nevíme, jak je řešit,“ řekl šéf UniCredit Bank Jiří Kunert.

bonusy bankéřů

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru