Síť multikin Palace Cinemas v České republice, na Slovensku a v Maďarsku je minulostí, za 28 milionů eur (683 milionů korun) ji koupila konkurenční společnost Cinema City. Na firemních internetových stránkách to oznámilo vedení Cinema City International. Palace Cinemas v Česku provozovala osm multikin, společnost Cinema City před touto transakcí měla na tuzemském trhu pět multikin.

Společnost Cinema City International se sídlem v Nizozemsku po nákupu multiplexů Palace Cinemas v Česku, Maďarsku a na Slovensku bude provozovat v celkem sedmi zemích 90 multikin s 866 promítacími sály. Nově vstoupila na slovenský trh.

Díky nákupu multikin Palace Cinemas firma Cinema City výrazně posílila pozici na tuzemském trhu, kde jí z pohledu počtu multikin nyní s 13 pobočkami patří první pozice. Druhá je síť multikin CineStar, kterých v Česku funguje 11. V Česku ještě provozují po jednom multikinu firmy Intersonic Entertainment a Golden Apple Cinema.

Cinema City ve čtvrtek také získala jeden multiplex o osmi sálech v Ostravě, který je ve výstavbě a který má být otevřen v roce 2012. Výkonný ředitel Cinema City International Moshe Greidinger po podpisu smlouvy uvedl, že společnost v dalších letech plánuje rozsáhlé investice v nově získaných multiplexech, aby navýšila počet sálů s možností digitální projekce, která umožňuje promítání 3D filmů. "Věříme také, že nás tato akvizice posílí i v oblasti kinoreklamy," dodal.

Společnosti, které Cinema City International převzala, jsou dceřinými společnostmi Palace Cinemas - Palace Cinemas Czech, Palace Cinemas Hungary, Palace Cinemas Slovak Republic a Palace Multikino. Výjimkou je pouze společnost Palace Mozi, která i nadále provozuje osm multiplexů Palace Cinema v Maďarsku. Cinema City International souhlasila s tím, že bude kinům Palace Mozi poskytovat vybrané služby v oblasti organizace, uvádí tisková zpráva.

Celá transakce přesáhla 25 milionů eur

Cena celé transakce představuje šestinásobek hrubého provozního zisku všech získaných dceřiných společností Palace Cinemas na základě výsledků roku 2010. "Je složena z částky 21,4 milionů eur, které Cinema City International přímo zaplatila, a z částky 6,6 milionů eur, která představuje závazky převzatých společností," píše se ve zprávě.

Cinema City v Česku působí od roku 1999. V roce 2008 společnost vykázala v ČR tržby 266 milionů korun. O rok dříve utržila 243 milionů. V roce 2008 byla firma Cinema City kvůli nedostatku návštěvníků jako první firma v ČR přinucena uzavřít multikino, a to v obchodním centru Novodvorská Plaza. Vedle ČR Cinema City podniká v domovském Izraeli, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Nizozemská společnost Palace Cinemas na tuzemský trh vstoupila v roce 1999. Předloni vykázala společnost v ČR tržby 497 milionů a v roce 2008 měla tržby 528 milionů korun.

Multikina už několik let zásluhou rychlé expanze dominují tuzemskému trhu. Na celkové návštěvnosti českých kin se multikina předloni podílela 70 procenty. Tržby 24 multikin v roce 2009 vzrostly na 1,087 miliardy korun z 1,027 miliardy v roce 2008. Jejich návštěvnost se zvýšila na 8,67 milionu diváků v roce 2009 z 8,56 milionu o rok dřív.

Tuzemská kina za loňský rok vykážou nejvyšší tržby v historii. V jejich pokladnách od ledna do listopadu skončilo 1,413 miliardy korun, což je o 162 milionů korun více než za celý loňský rok, který byl z pohledu tržeb rekordní.

Související