Televize Nova a Prima by měly podle ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) přispívat na českou kinematografii ročně půlmiliardou korun. Besser to ve čtvrtek řekl poslancům v reakci na nabídku vedení komerčních televizí, které minulý týden slíbily účast na financování české filmové tvorby. Podmínily to ale tím, že stát neprodlouží vysílání reklamy ve veřejnoprávní České televizi kvůli podpoře filmu a kultury, jak to navrhl Senát ve své mediální novele.

"Budu požadovat od těchto subjektů, pokud chtějí splnit tu nabídku, minimálně půl miliardy," uvedl Besser. Podle něj je to velmi slušné řešení. ČT by podle ministra měla letos za reklamu získat 480 milionů korun, avšak Nova a Prima, které ovládají už nyní 95 procent trhu s televizní reklamou, by bez účasti ČT měly možnost zvednout cenu odvysílané reklamy.

Besser zopakoval svůj návrh z minulého týdne, podle něhož by reklama v ČT mohla být zachována ještě dva roky, během nichž by se měla vyjasnit i otázka pokračování teleshoppingu či reklam během vysílání sportovních a kulturních přenosů veřejnoprávní televizí.

Na vyjednávání chce ministr zhruba tři měsíce. Doufá, že by se mu podařilo otupit hrozbu arbitráží, které naznačil šéf Novy Jan Andruško v případě schválení senátní novely. Poukazoval na dohodu, podle níž má reklama v ČT skončit letos v listopadu v souvislosti s přechodem na digitalizaci.

Sněmovní volební výbor i proto dnes schvalování senátní novely odložil na popud poslance ODS Waltra Bartoše, podle něhož je třeba najít politický konsenzus kvůli zajištění stabilnějších pravidel v mediální oblasti.

Cílem novely je zajistit i do budoucna příjmy Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a zachránit nefunkční Státní fond kultury. Reklama ve vysílání ČT by měla být podle novely zachována v současném rozsahu za podmínky, že čtyři pětiny výnosu budou rozděleny rovným dílem mezi fond kinematografie, který ČT už nyní financuje, a nově fond kultury, byť Besser plánuje jeho zrušení. Zbývajících 20 procent má podobně jako dosud sloužit na správu a digitalizaci Archivu ČT.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru