„Evropané, zastavte to.“ Takový nápis v angličtině si na svou pondělní návštěvu budovy Rady EU v Bruselu přibalil známý slovenský podnikatel a recesista Alojz Hlina. Cíl jeho mise byl jediný: přes 200 metrů čtverečních velký koberec s mapou Uherska, který tu v rámci předsednictví natáhli Maďaři.

„Jedu do Bruselu chodit po koberci,“ napsal o víkendu Hlina na svém blogu na serveru sme.sk. Podle jeho názoru totiž Maďarsko mapou, která zobrazuje různá období jeho dějin, jen provokuje.

"Chce to velikost"

V pondělí proto na sporný koberec položil onen kontroverzní nápis, vzápětí ho za to odvedla policie přivolaná ochrankou. Po pěti hodinách ho však bez jakéhokoliv vysvětlení či trestu propustila, píše server aktualne.sk.

„Zatímco my na Slovensku bojujeme s primitivními ožraly, jejichž vliv se však už podařilo omezit, sousední Maďarsko rozehrálo podivnou hru,“ rozčiluje se Hlina, který chtěl loni usilovat o post bratislavského primátora, nakonec však kandidaturu stáhl.

Podle jeho názoru nedokáží Maďaři, na rozdíl od jiných velkých národů jako jsou Němci, Francouzi či Italové, pohlížet na své dějiny s odstupem. „Chce to velikost. A ta v případě Maďarska chybí,“ myslí si Hlina. Poslední vývoj v Maďarsku – například přijetí kontroverzního mediálního zákona či vzestup nacionalistických nálad – přímo srovnává s Hitlerovým Německem.

Překonat Trianon

Ačkoliv evropští politici volí mírnější slova, není Hlina jediný, komu se obří maďarská dekorace nelíbí. Kontroverze vzbuzuje především mapa Uher z roku 1848, která zahrnuje i některé oblasti Slovenska, Rumunska či Chorvatska.  Ve většině evropských jazyků navíc pro české pojmy Uhry a Maďarsko existuje jen jedno slovo (např. anglické Hungary), což ještě podtrhuje „imperialistické“ vyznění celého projektu.

„Je to velmi zpátečnický pohled Orbána, který ani v nejmenším nesměřuje ke společné evropské budoucnosti,“ řekla serveru EU Observer rakouská poslankyně Ulrika Lunacek. Mapa podle ní reprezentuje záměry maďarského premiéra „překonat Trianonskou smlouvu“, kterou po první světové válce z velkých Uher vzniklo Maďarsko v dnešních hranicích.

Také rumunský zákonodárce Ioan Mircea Pascu kritizuje, že „toto gesto pravděpodobně roznítí nacionalistické reakce uvnitř EU v době, kdy unie ze všeho nejvíc potřebuje solidaritu".

Maďaři: "Je to jen mapa"

Veškeré podobné interpretace nicméně Maďaři odmítají. „Ten koberec je prostě časová osa kulturních, historických a vědeckých symbolů a obrazů Maďarska,“ brání se mluvčí maďarského předsednictví Maraton Hajdu. „Je to jen mapa Habsburské monarchie a střední a východní Evropy,“ dodal pro portál Eubusiness s tím, že koberec nereprezentuje nostalgii po starých časech.

Podobnou vlnu nevole jako maďarský koberec vzbudila před dvěma lety i česká Entropa, která nevybíravě karikovala členské státy Unie. Češi museli například na žádost Bulharska překrýt jeho symbol z dílny Davida Černého - turecký záchod. Podle Ulriky Lunacek však „Češi byli alespoň vtipní.“