Daně neplatí nikdo rád a desítky fotbalistů anglické Premier League používá složité schéma, které jim umožňuje legálně platit místo padesáti procent, jen osmadvacet i jen dvě procenta z příjmu. Podle listu The Times jsou mezi nimi i angličtí reprezentanti Wayne Rooney a Gareth Barry.

Našli systém

Schéma vychází z toho, že fotbalisté založí firmu, která přijímá platby za využívání obrazu a jména hráčů - například na suvenýrech a dresech. Vzhledem k tomu, že jde o firmu, tak z těchto příjmů platí daň jen 28 procent namísto padesáti, které hradí lidé z příjmů přesahujících 150 000 liber ročně (4,3 milionu korun).

Podle listu přibylo hráčů, kteří začali zakládat tyto společnosti poté, co před 18 měsíci byla zvýšena daň z vysokých příjmů ze 40 na 50 procent. Fotbalisté tak často mají s klubem dvě smlouvy - jednu na příjmy za fotbal a druhou na příjmy z prodeje jejich obrazu a jména.

Hráči si navíc od svých společností mohou brát půjčky, na něž se pak vztahuje pouze dvouprocentní daň. Útočník Manchesteru United Rooney, který údajně vydělává 200 000 liber týdně, si za poslední dva roky půjčil od své společnosti 1,6 milionu liber, napsaly The Times.

Když za tuto částku zaplatil dvouprocentní daň, ušetřil na daních skoro 600 000 liber. Barry z Manchesteru City tak ušetřil na 135 000 liber. List uvádí, že v menší míře podobného schématu využil i Daniel Sturridge z Chelsea.

Stát jedná s kluby

Dalších 55 hráčů si od svých firem nepůjčovalo, ale když do nich převedlo část příjmů, ušetřilo na daních 22 procent. Patří mezi ně obránci Ashley Cole a Rio Ferdinand nebo útočníci Michael Owen a Theo Walcott, napsal britský list.

Podle The Times jde už o tak vysoké částky, že daňové úřady zkoumají, jak to omezit. Jednají s kluby o zaplacení 100 milionů liber za to, že přehnaly část příjmů hráčů odváděných do firem spravujících jejich copyright.