Bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer v Londýně předal serveru WikiLeaks data, která podle něj mapují snahy bohatých podnikatelů, celebrit a poslanců vyhnout se placení daní.

Údaje se týkají osobností ze Spojených států, Británie a Asie, upřesnil Julius Baer, někdejší zaměstnanec banky se sídlem ve Švýcarsku v přítomnosti zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho. Ten ocenil Elmerovu ochotu odhalit tato tajemství.

Očekává se, že ve středu bude Elmer vzat do vazby za porušení zákona o bankovním tajemství. Již dříve strávil za porušení bankovního tajemství měsíc za mřížemi.

Německo data o tajných kontech nechtělo

Elmer uvedl, že WikiLeaks mimo jiné předal detailnější informace o tajných účtech asi čtyřicítky politiků a seznamy účtů tří bank.

"Předtím jsme s ženou napsali dopis německému ministrovi financí Peeru Steinbruckovi. Nabízeli jsme mu data zadarmo. Ale nikdo neodpověděl," uvedl bankéř, který měl na starosti i konta na Kajmanských ostrovech.

"Vím, jak ten systém funguje, pracoval jsem v něm každý den," řekl Elmer, jenž tlak z bankovního sektoru na sebe a svou rodinu přirovnává k několikahlavému drakovi chrlícímu oheň.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru