Podle odhadu premiéra Petra Nečase by novela zákona o veřejných zakázkách mohla už v roce 2012 přinést úspory ve výši patnácti miliard korun. Šéf kabinetu to uvedl v rozhovoru pro HN.

Orgány veřejné správy podle Nečase vypíší veřejné zakázky v objemu více než 500 miliard korun ročně. "Úspora, dejme tomu ve výši tří procent, by přinesla patnáct miliard korun. To už je velmi zajímavé číslo. To je třetina nákladů na státní sociální podporu," řekl premiér.

Kolem vzniku novely zákona o veřejných zakázkách bylo v uplynulých týdnech dusno. Člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout těsně po Novém roce oznámil, že ministerstvo pro místní rozvoj vedené Kamilem Jankovskýcm přípravu novely a připomínky NERVu bojkotuje.

Ministr to v reakci odmítl, že šlo o nedorozumění. Ve stejném duchu to v rozhovoru potvrzuje i Nečas, ale považuje tento spor za vyřešený. "Mluvil jsem s některými podřízenými pana ministra Jankovského, mluvil jsem i s panem Kohoutem."

Podle Nečase tak novela bude založená na představě NERVu, která bude upravena jen v "malých nuancích".

"Třeba u evidence zakázek návrh NERVu počítá s datovými schránkami, ale nakonec bude použita jiná forma elektronické archivace," říká Nečas. Počítá i s tím, že se zjednoduší kvalifikační kritéria - "bavíme-li se o klasických zakázkách, což jsou dodávky zboží, služeb a stavebních prací."

Obsáhlý rozhovor s premiérem Petr Nečasem
o veřejných zakázkách, plánech na změny daní nebo přípravě penzijní reformy
najdete v pondělních HN

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru