Češi místo Kanaďanů?

- Firma Canadian Investment Bridge, která nyní vlastní společnost Office Building Kačerov (majitel budovy, kde sídlí ŘSD), o sobě tvrdí, že za ní stojí kanadští investoři. Týdeník Ekonom ale zjistil vazby výhradně na české podnikatele. Nelze vyloučit, že právě mezi nimi jsou skuteční majitelé »kanadské« firmy.

Napojení na Milana Kožíška

- Firma Office Building Kačerov byla založena v roce 1999 v Náchodě, ve stejném městě jako většina Kožíškových firem.

- Firma Canadian Investment Bridge sídlí v Praze na Václavském náměstí 33, ve stejném domě, kde sídlí i Kožíškovy firmy, kde má Kožíšek i jeho bratr Kamil prokazatelně kanceláře a kde několik let sídlila i Kožíškem založená firma Imperio Regere, která slibovala desítky miliard investic do českého hospodářství.

- V dozorčí radě Kožíškovy firmy Imperio Regere svého času působil i Petr Turek, majitel liberecké stavební firmy Integra, která nové sídlo ŘSD stavěla (donedávna byl Turek uváděn jako majitel Office Building Kačerov), stejně tak v Imperio Regere byl i Alois Přibyl (dnes zastupuje Canadian Investment Bridge i Office Building Kačerov).

- I Kožíškova Imperio Regere, stejně jako Canadian Investment Bridge, o sobě tvrdila, že za ní stojí kanadští investoři.

- S Kožíškem v minulosti ve firmách působila i Hana Formánková, původem z východočeské Jaroměře, dnes druhá klíčová osoba celé skupiny firem kolem Canadian Investment Bridge (její sestra Jana byla asistentkou výkonného ředitele ŘSD Michala Haly).

Napojení na firmu Czech Radar

- Také firma Czech Radar dříve sídlila v budově na Václavském náměstí 33, kde má kanceláře Canadian Investment Bridge i Kožíšek.

- V orgánech firmy Czech Radar působili či nadále působí Zdeněk Syrovátko, Roman Špičák a Eva Václavková, kteří byli dříve i v orgánech Office Building Kačerov.

- Zdeněk Syrovátko z firmy Czech Radar, původem z Nového města nad Metují na Náchodsku, jenž v roce 2004 nájemní smlouvu s ŘSD podepisoval, byl do roku 2009 v Kožíškově firmě Quick Power Plant.

Napojení na vedení Hochtief

- V představenstvu a dozorčí radě Office Building Kačerov působili Jaroslav Vondřička, Michal Horák a Jan Marek, které je zároveň možné nalézt ve firmě Vrchlického Invest, svého času stoprocentně vlastněné nynějším generálním ředitelem Hochtief CZ Tomášem Bílkem.

- Tomáš Bílek a nynější výkonný ředitel Hochtief CZ František Kubát byli v době výstavby sídla ŘSD spolumajiteli firmy Arch-Invest, která dle vlastní internetové prezentace ŘSD při výstavbě nového sídla radila a pro ředitelství vypracovala studii proveditelnosti.

Ještě před pár měsíci se na ministerstvu dopravy šéfovaném Vítem Bártou (VV) diskutovalo o tom, že by se část úřednictva z institucí spadajících pod tento resort sestěhovala pod jednu střechu, aby se ušetřilo.

Teď už je jisté, že minimálně u Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které si pronajímá budovu od firmy Office Building Kačerov, by to žádná pozitiva nepřineslo. »Nájem bychom museli pronajímateli platit i nadále, i když kanceláře zcela vyklidíme,« říká generální ředitel ŘSD Jiří Švorc, který je ve státní instituci od srpna loňského roku.

Jak je to možné? Až nyní se ohledně nemovitosti v Čerčanské ulici nedaleko stanice metra Kačerov objevila zcela nová a zásadní informace: bývalé vedení ŘSD podepsalo v srpnu roku 2007 s pronajímatelem dodatek ke smlouvě, který kontrakt napevno prodlužuje až do konce roku 2022.

A i když ŘSD dnes smlouvu vypoví, tříměsíční výpovědní lhůta začne běžet až 1. ledna 2023. Bártův záměr, sestěhovat úředníky, tím padá pod stůl. Ministr Bárta se k problému, na který ho upozornil týdeník Ekonom, zatím nevyjádřil.

Nic si nepamatuji

Původní nájemní smlouva ŘSD s Office Building Kačerov z roku 2004 počítala s nájmem na dobu neurčitou a výpovědní lhůtou sedmi let.

Na prodloužení a zafixování kontraktu na celkových minimálně osmnáct let vydělal soukromý pronajímatel. Státní instituce si podle všeho ale nijak nepolepšila.

Nájemné zůstalo na stejné výši. Smluvní dodatek slibuje pouze pomalejší budoucí zdražování ve vazbě na inflaci (od roku 2008 může pronajímatel jednostranně navyšovat nájemné pouze o polovinu meziroční míry inflace, nikoli o celou). Ale nijak nepostihl situaci, kdy nájmy v Praze začaly vlivem krize prudce klesat.

Týdeník Ekonom žádal o zdůvodnění dva bývalé šéfy ŘSD, generálního ředitele Alfreda Brunclíka (v čele ŘSD od března 2007 do letošního srpna) a dlouholetého výkonného ředitele Michala Halu (dvojkou byl v letech 2001 až 2009). Hala, který měl stěhování do Čerčanské ulice od samého počátku na starost, na otázky zaslané e-mailem a SMS vůbec nereagoval a telefon nezvedal.

Brunclík, jenž je pod dodatkem podepsán, si už na nic nevzpomíná.

»Musel bych k tomu mít příslušné dokumenty. Ale vše zásadní, co se týče nájmů, se uskutečnilo ještě před mým příchodem,« vzkázal ze své zahraniční dovolené.

Rekordní nájem

Prodloužení nájmu by bylo asi akceptovatelné, kdyby ŘSD platilo méně, než je v místě obvyklé. Je to ale přesně naopak.

V roce 2004, po uzavření smlouvy, platilo dálniční ředitelství za čtvereční metr základní nájemné 494 korun (podle tehdejšího kurzu cca 20 eur za metr). V dalších letech toto číslo vlivem inflace šplhalo stále výše a dnes je nájem někde na úrovni 25 eur za metr.

Všude jinde by státní úřad mohl platit daleko méně. Potvrzuje to i Jan Kratochvíl z poradenské společnosti Knight Frank. »Ve špičkových pražských lokalitách, jako je třeba Pankrác, činí dnes základní výše nájemného, bez servisních poplatků, 14,50 až 15,80 eura za metr. U béčkových kanceláří je to asi 12,50 eura,« uvádí.

Jedna z »chyb« se stala už na samém začátku smluvního vztahu, kdy byl nájem vyčíslen v korunách bez vazby na euro. Přitom euro je v pražských realitách klíčovou měnou. Ceny tak nijak nereflektovaly několikaleté posilování koruny ani celkový propad cen nemovitostního trhu.

»Zkoušeli jsme samozřejmě s pronajímatelem jednat o snížení nájemného, ale bez výsledku,« uvádí šéf ŘSD Švorc, přičemž sám připouští, že zástupci Office Building Kačerov se chovají pragmaticky, využívají jen velmi výhodných smluvních podmínek.

Každý měsíc dostane firma Office Building Kačerov od ŘSD za celý objekt, v němž momentálně pracuje 180 úředníků, téměř 3,9 milionu korun (samotný nájem činí 3,2 milionu, k tomu poplatky za zařízení a za služby). Za rok to dělá 46 milionů korun a za uvedených 18 let nájmu si pronajímatel přijde na více než 800 milionů.

Tendr ušitý na míru?

Případem se v roce 2008 zabývala i Česká televize. Tehdy upozornila na velmi podezřelé okolnosti tendru vypsaného za generálního ředitele Petra Laušmana. Některé podmínky se už na samém počátku jevily jako ušité na míru konkrétní firmě.

Ředitelství silnic a dálnic požadovalo, aby nový objekt byl na Praze 4, maximálně dva kilometry od dálnice D1 a 250 metrů od metra. Navíc nejdále 250 metrů od budovy musí být jídelna. V podmínkách soutěže vyhlášené v srpnu 2003 také bylo, že budova nesmí být starší než tři roky a ŘSD musí být jediným nájemcem. Byly zde i poměrně detailní požadavky na rozlohu jednotlivých prostor.

Kritéria dokázal splnit jediný uchazeč, který měl právě na takový objekt už od roku 2001 vydané stavební povolení. A tak hned po tendru se na Kačerově mohla naplno rozjet výstavba. Úředníci se do nového nastěhovali k 1. listopadu 2004.

Začalo to v Kožíškově Náchodě

Doposud se nikomu nepodařilo rozkrýt, kdo za celým projektem a vítěznou firmou Office Building Kačerov s listinnými akciemi na majitele vlastně stojí. Jako vlastník byl v posledních letech uváděn Petr Turek, zakladatel liberecké stavební společnosti Integra. Ale to už neplatí, Turek podle svých slov firmu prodal.

Od loňského září je tak v rejstříku jako jediný akcionář uvedena firma CIB Real Estate, což je dcera Canadian Investment Bridge, firmy sídlící v Praze na Václavském náměstí. Ta na svých internetových stránkách tvrdí, že za ní stojí kanadští investoři.

Týdeník Ekonom provedl analýzu vlastnických vztahů, z níž ale vyplývá něco úplně jiného. Všechny nitky totiž směřují výhradně k českým byznysmenům (viz box Češi místo Kanaďanů?). Ze získaných informací vyplývá:

1.Firma Office Building Kačerov, stejně jako její současný vlastník Canadian Investment Bridge, má vazby na kontroverzního podnikatele a »zlatokopa« Milana Kožíška, původem z východočeského Hronova, nyní s trvalým bydlištěm na Maltě (více viz článek Zlatokop... na str. 33).

2.Firmy Office Building Kačerov i Canadian Investment Bridge mají napojení i na společnost Czech Radar, která se zabývá provozováním radarů a kamerových systémů v českých městech a také vážením kamionů na silnicích.

3.Firma Office Building Kačerov má z minulosti také vazby na současné vedení české pobočky stavební firmy Hochtief, především generálního ředitele Tomáše Bílka.

Nic vám neřekneme

Údaje zveřejněné v rejstříku samozřejmě nic neříkají o konkrétní roli konkrétních lidí, ale asi velmi dobře ohraničují okruh svědků tohoto podezřelého realitního příběhu. Týdeník Ekonom se je snažil kontaktovat.

V prvé řadě byznysmena Kožíška, a to skrze jeho asistentku, i přes jeho sousedy z kancelářských prostor na Václavském náměstí. Bez úspěchu.

»Myslím, že se s vámi nikdo bavit nebude,« odhadl šéf představenstva firmy Experata Libor Jungmann, původem z Hronova, který obývá stejné podlaží jako Kožíšek, přitom ale s ním a jeho firmami prý nemá nic společného (byť Kožíšek v orgánech firmy Experata působil).

Ve stejném domě týdeník Ekonom kontaktoval i klíčovou firmu Canadian Investment Bridge, aby zkusil zjistit, kdo jsou její vlastníci, zda mezi nimi nefiguruje Kožíšek, případně jeho dlouholetý kolega Pavel Španko (společně kdysi byli trestně stíháni, ale poté očištěni).

Podle tvrzení jednoho ze zdrojů týdeníku Ekonom hrál totiž Španko, donedávna šéf představenstva Integry Liberec, v celém realitním případu důležitější roli než Kožíšek. Mediální zástupce CIB Pavel Lukeš na otázku neodpověděl, pouze ujistil, že firma dodržuje veškeré zákonné povinnosti.

Na své angažmá byl dotázán i šéf firmy Hochtief Tomáš Bílek. »Když ŘSD vypisovalo soutěž na dodávku developerského projektu, firma Arch-Invest, v níž jsem dříve figuroval, se jí neúspěšně účastnila,« reagoval Bílek.

Nebyl ale ochoten komentovat informace, že jeho Arch-Invest v celé věci také radil ŘSD a vypracoval studii proveditelnosti.

A tak vlastně jediný, kdo něco řekl, je majitel liberecké firmy Integra Petr Turek. »Jsem rád, že po pětiletém úsilí už s tím vším nemám nic společného,« říká ke svému nedávnému kačerovskému exitu.