Agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka na podřadnou úroveň. Agentura v pátek oznámila, že zemi snížila známku na BB+ z BBB- a ponechala jí negativní výhled.

Z trojice velkých ratingových agentur byla Fitch poslední, kdo Řecku snížil známku na spekulativní úroveň. Fitch ve zprávě ale připustil, že hospodářský a fiskální výkon Řecka pod programem pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v mnoha ohledech překročil očekávání.

Současně však Fitch uvedl, že vysoké zatížení veřejným dluhem způsobuje, že je platební schopnost Řecka náchylná k opětovnému zhoršení. Řecké ministerstvo financí uvedlo, že krok agentury Fitch ukazuje na potřebu přehodnotit, jak ratingové agentury v Evropě fungují, napsala agentura Reuters.

Agentura Fitch upozornila již minulý měsíc, na rostoucí pravděpodobnost, že sníží úvěrový rating Řecka do spekulativní kategorie. K takovému kroku již dříve přikročily agentury Moody's a Standard & Poor's.

Řecko v květnu dostalo od EU a Mezinárodního měnového fondu finanční pomoc 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Atény budou pomoc čerpat v průběhu tří let a mezitím musí průběžně plnit dohodnuté podmínky, zejména ve snižování rozpočtového deficitu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru