Do Česka bylo na přelomu loňského a letošního roku dovezeno z Německa celkem 4500 kilogramů vepřového masa, které mohlo obsahovat rakovinotvorný dioxin. Spotřebitelé vepřové maso zřejmě už zkonzumovali. ČTK to v pátek sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben, podle kterého o tom v pátek SVS informovaly německé úřady.

"Rozbourané a balíčkované vepřové maso směřovalo do Středočeského a Ústeckého kraje. Podle našich poznatků již bylo distribuováno a zřejmě snědeno, protože směřovalo především do podniků veřejného stravování," uvedl Duben.

Lidé podle Dubna ale nemají důvod k panice, protože dioxin je nebezpečný tehdy, pokud ho člověk požívá delší dobu a může se v těle hromadit. "Expozice musí trvat delší dobu. Jednorázové požití člověka neohrozí," podotkl.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa přitom na pondělní tiskové konferenci uvedl, že německá aféra s dioxinem, který se dostal do tamních vajec a masa, se Česka netýká.

Aféra se rozrůstá. Smrtící dioxiny byly i ve vepřovém mase, přiznali Němci - čtěte ZDE

Ministerstvo zemědělství v pátek s odvoláním na výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce přitom ubezpečovalo, že potraviny prodávané v Česku jsou nezávadné.

"Inspektoři odebírali vzorky všech typů potravinářských výrobků z drůbeže, vepřového i hovězího masa a čerstvá vejce, a to napříč ČR a především v obchodních řetězcích," sdělila ČTK mluvčí MZe Tereza Dvořáčková, podle které všechny kontrolované výrobky vyhověly limitům na dioxiny. Kontroly budou pokračovat.

Ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko ve čtvrtek uvedlo, že maso ze 35 prasat, přivezených na německá jatka 30. prosince, bylo údajně prodáno jednomu podniku v Polsku a dvěma dalším zpracovatelům v Česku.

Hlavní polský veterinář v pátek oznámil, že do Slezska bylo z Německa prodáno asi 1,5 tuny potenciálně kontaminovaného vepřového masa. Úřady podle něj nyní dodávky masa kontrolují podrobněji, dál ho ale do Polska pouštějí. "V současnosti není uzavírka pro Německo nutná," řekl.

Čeští veterináři v pátek kritizovali německé kolegy za špatnou komunikaci ohledně možného dovozu vepřového masa z německého chovu kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem. Informace o dovozu masa, které mohlo obsahovat dioxin, se čeští odborníci dozvěděli až v pátek odpoledne.

Aféra s dioxinem vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například k výrobě papíru. Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150.000 tun krmiva pro hospodářská zvířata. Německé testy zatím prokázaly výskyt této nebezpečné látky ve vejcích a v mase nosnic a prasat.

Související