Ekonomická krize je prozatím zažehnána, globální ekonomika ale v letošním roce oproti loňsku zvolní své tempo a bude se potýkat s řadou problémů. Poukazuje na to Světová banka, která včera zveřejnila svůj výhled hospodářského vývoje pro rok 2011. Globální HDP podle banky letos poroste 3,3procentním tempem, tedy pomaleji ve srovnání s rokem 2010, kdy svět vzrostl o 3,9 procenta.

Letošní tempo globálního růstu bude záviset i na tom, jak se povede Spojeným státům, které se zhruba pětinou podílejí na celosvětové produkci služeb a zboží.

Americká ekonomika by letos měla stejně jako loni vzrůst o 2,8 procenta. Experti soudí, že hospodářství Spojených států má před sebou dobré vyhlídky zejména díky rostoucí domácí poptávce. Jak ale před časem upozornila americká centrální banka Fed, USA se budou dále potýkat s vysokou nezaměstnaností.

V prosinci tu bylo bez práce více než 14 milionů lidí.

USA letos znovu předstihnou eurozónu, jejíž růst experti odhadují na 1,4 procenta (loni 1,7). Jak uvedla Světová banka, zpomalení tempa růstu eurozóny je způsobené i "neudržitelnými rozpočtovými deficity".

Pro srovnání, český hrubý domácí produkt má podle prognózy České národní banky letos vzrůst o 1,2 procenta.

Tahouni z Asie

Mnohem větší růst v porovnání se Spojenými státy očekává Světová banka pro letošní rok u rozvíjejících se zemí v čele s Čínou a Indií. Zatímco hrubý domácí produkt "bohatých regionů" by se měl vyšplhat v průměru o 2,4 procenta, u rozvíjejících se trhů se letos podle prognózy zvýší průměrně o šest procent.

Tento trend souvisí podle analytiků s přílivem kapitálu a investorů do Číny a okolních zemí.

Světová banka, která se odvolává na zprávu Světového ekonomického fóra (WEF) zveřejněného ve středu, v té souvislosti varuje, že přílišná orientace na rychle se rozvíjející trhy s sebou nese řadu úskalí. Přispívá totiž k nevyrovnanosti regionů, která by mohla ještě zpomalit globální zotavování.

Analytik Světové banky Hans Timmer spatřuje hlavní rizika v nerovnováze obchodních bilancí a rychlých pohybech měnových kurzů v rozvíjejících se zemích.

Prudký příliv kapitálu například do Asie nebo Jižní Ameriky může podle Timmera vést k nadhodnocení aktiv a vytváření cenových "bublin", které jsou z dlouhodobého hlediska překážkou stabilního ekonomického rozvoje.

Podle Světového ekonomického fóra je potřeba, aby rozvíjející se trhy zpřísnily měnovou politiku.

Globálních rizik přibývá

Za další globální rizika roku 2011 Světová banka a Světové ekonomické fórum označily také rostoucí ceny komodit - zejména kávy, obilí, bavlny a vzácných kovů. Jak experti upozornili, na trhu tím sílí spekulativní obchody s těmito produkty, což vyhrocuje situaci. "Jestli bude pokračovat růst těchto cen, dojde k dalšímu prohloubení celosvětové chudoby," varoval Timmer.

Zvýšenou pozornost je podle něj třeba věnovat rostoucím cenám potravin, které podobně strmě rostly i v roce 2008, těsně před krizí.

"Globální ekonomika neustojí další vážnější otřes," dodal Timmer.

 

 

Letošní ukazatele nejsou natolik silné, aby se jim podařilo zlikvidovat veškeré škody napáchané ve světě během krize.
Hans Timmer, analytik Světové banky

 


SLABINA VELMOCI
Brzdou čínského růstu se podle analytiků v horizontu deseti let stane nedostatek pracovních sil. Doplatí tak na "politiku jednoho dítěte".
foto: Bloomberg