Barmská vláda chce v tomto roce privatizovat 90 procent podniků ve vlastnictví státu. Informují o tom místní média s odkazem na námětka ministra průmyslu. Pokud se zpráva potvrdí, půjde o velmi dramatickou změnu, píše BBC.

V Barmě se nedávno konaly první volby po dvaceti letech. V zemi  ještě donedávna fungovalo centrálně plánované hospodářství, blížící se poměrům v Severní Koreji.

Dá se zprávě věřit? Oficiální informace o hospodářské politice je velmi těžké získat, uvádí BBC, jelikož notoricky tajnůstkářská vláda jen málokdy mluví se západními novináři.

Informaci otiskl respektovaný ekonomický magazín Biweekly Eleven. Cituje náměstka ministra průmyslu, U Khin Kyawa, podle kterého by měl prodej většiny státních firem začít v příštích několika měsících.

Jde o politiku

Podle pozorovatelů jsou důvody ke změně spíše politické, než ekonomické. První volby v zemi po dvaceti letech, i když zdaleka nebyly standardní a spravedlivé, naznačily velký tlak nové generace na změnu vedení.

Podle jedné z teorií by program privatizace mohl představovat "zlatý padák" pro ty, kteří odcházejí od moci. Naznačuje také, že privatizovaný majetek bude velmi levně prodán bývalým politikům, jejich rodinám a přátelům.

Myslí si to také profesor ekonomice z Macquiarie University v Austrálii Sean Turnell. "Bývalé garnitury si tak chtějí pojistit majetky, pokud by se změnila politická situace," říká.

Barma ostatně k liberalizace státem řízené ekonomiky vykročila již v minulém roce, kdy do soukromých rukou prodala přes sto firem, včetně benzinových pump a přístavních doků.

Největším odběratelem mohutných barmských zásob plynu, drahých kamenů a dalších surovin je Čína. Pozorovatelé se ale domnívají, že vedení země bude bránit privatizaci do čínských rukou z obav o suverenitu země.