Info

kukuřice

+81 %

6,4 USD/bušl

O tolik vylétla cena kukuřice na komoditních trzích za posledních šest měsíců, a dostala se tak na maximum od léta roku 2008.

sójové boby

+56 %

14,2 USD/bušl

O tolik zdražily za půl roku sójové boby. Jejich cena je rovněž na rekordu za posledních 30 měsíců.

pozn.: jeden bušl obilovin je zhruba 27,2 kilogramu

Hrozba, že si svět letos zopakuje potravinovou krizi z roku 2008, je opět o něco blíž. Přiživilo ji americké ministerstvo zemědělství, které upozornilo, že zásoby kukuřice a sójových bobů jsou ve Spojených státech nižší, než se předpokládalo. Ceny obou komodit okamžitě vylétly nejvýše od poloviny roku 2008.

Celkový objem zásob kukuřice by měl před letošní sklizní klesnout na 745 milionů bušlů (zhruba 27,2 kilogramu), což je nejnižší úroveň za posledních patnáct let.

Za jeden bušl (asi 27,2 kilogramu) sójových bobů se včera platilo 14,2 dolaru, stejné množství kukuřice stálo 6,4 dolaru. Od konce června loňského roku tak kukuřice posílila o více než 80 procent.

Spojené státy jsou největším světovým pěstitelem kukuřice, pokrývají více než polovinu světové poptávky. Jakýkoli výpadek letošní produkce tak podle analytiků vyžene cenu této plodiny na historická maxima.

Zásoby kukuřice klesly podle úřadu kvůli tomu, že takřka 40 procent americké úrody se použilo na výrobu etanolu. Na vině je i citelné snížení odhadu produkce kukuřice a sóji v loňském roce a rovněž vyhlídky slabší letošní sklizně.

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo odhady jen pár dní po tom, co Organizace OSN pro výživu a zemědělství oznámila, že ceny potravin se v prosinci dostaly na nejvyšší hodnoty za posledních 20 let. Zpráva oživila obavy, že se letos může světem prohnat vlna hladových bouří, tak jako v době potravinové krize před třemi lety.

Příležitost pro spekulanty

Nastalá situace v sobě ale skrývá i zajímavé investiční příležitosti. Známí investoři jako Jim Rogers a George Soros hovoří o tom, že poroste poptávka po zemědělské půdě a její nabídka bude naopak klesat. Upozorňují na to, že růst indexu cen zemědělské půdy NCREIF Farmland Returns Index za posledních deset let výrazně převýšil výnosy akciového indexu S&P 500.

Z rostoucích cen zemědělských plodin profitují i výrobci hnojiv, jako jsou například firmy Potash či Mozaic. Akcie firmy Potash na newyorské burze posílily od poloviny prosince o více než 20 procent na 168 dolarů. Jen od začátku letošního roku si připsaly 10 procent, čtyřikrát více než index S&P 500.