Venezuela prudce zvýšila svůj odhad prokázaných rezerv ropy. Prezident Hugo Chávez včera uvedl, že podle výpočtu vlády má země nyní největší prokázané rezervy ropy na světě. Někteří odborníci se ale domnívají, že údaje jsou nafouknuté a upozorňují, že venezuelský ropný průmysl má vážné problémy.

Vládní úředníci podle prezidenta v prosinci potvrdili, že zásoby těžké ropy v povodí řeky Orinoko činí až 253 miliard barelů. Loni v květnu vláda uváděla, že prokázané rezervy činí 172 miliard barelů. To byly nejvyšší prokázané rezervy v zemi mimo oblast Blízkého východu.

Energetický poradce a bývalý výkonný představitel firmy Petróleos de Venezuela (PDVSA) Gustavo Coronel však upozorňuje, že tak vysoký růst je technicky nemožný. "Co venezuelská vláda dělá, je, že svévolně užívá vyšší faktor výtěžnosti ropy, než je namístě," uvedl Coronel. U naleziště ropy se za prokázané rezervy považují ty, které mohou být vytěženy v přiměřené lhůtě, a to v případě těžké ropy v oblasti Orinoka neplatí. Podle něj vláda zmanipulovala údaje, aby posílila svůj geopolitický vliv.

Podle poslední zprávy o zásobách ropy BP Energy Statistical Review z loňského června činí prokázané rezervy Saúdské Arábie 264,6 miliardy barelů. Druhá příčka patřila Venezuele s rezervami 172,3 miliardy barelů. Třetí byl Írán, jehož rezervy činily 137,6 miliardy barelů.

Vládní Americký ústav pro geologický průzkum (USGS) loni uvedl, že oblast řeky Orinoko by mohla být místem s největšími zásobami ropy na světě. Podle USGS je zde kolem 513 miliard barelů ropy, které je technicky možné vytěžit. Odhady vycházely z toho, kolik ropy by mohlo být využito za současných technologií. To však ještě neznamená, že by se těžba vyplatila.


zásoby ropy podle BP

(v mld. barelů)

Saúdská Arábie

264,6

Venezuela

172,3

Írán

137,6

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru