Kvůli povodním v Austrálii přijdou světové trhy s koksovatelným uhlím o více než pět procent dodávek této suroviny. S ohledem na rozsah škod v hlavní důlní oblasti v Queenslandu to ve středu uvedla banka Commonwealth Bank of Australia (CBA).

Austrálie, která je největším světovým vývozcem uhlí, tak podle odhadů nedodá zhruba 14 milionů tun uhlí. Nedostatek této komodity na světových trzích a rostoucí poptávka zejména z Číny tak zřejmě vyženou ceny uhlí k rekordům.


Analytici spekulují, že spotová cena uhlí se vyšplhá na 300 dolarů za tunu. Podle prognózy společnosti Wood Mackenzie ale může vzrůst až na historický rekord 400 dolarů.

 Pro kontraktové ceny CBA odhaduje, že ve 2. čtvrtletí stoupnou na 293 dolarů za tunu. Pro první čtvrtletí byly stanoveny na 225 dolarů za tunu (cena kontraktu mezi největším světovým těžařem BHP Billiton a japonskými odběrateli, od níž se odvíjí ceny dalších kontraktů).

 Zpráva CBA odhaduje, že obnova australských dolů potrvá měsíce.

 Z rostoucí ceny uhlí budou zřejmě nejvíce profitovat američtí těžaři. USA jsou po Austrálii druhým největším dodavatelem koksovaného uhlí. "Některé z fondů kupují akcie amerických těžařů. Očekávají, že ceny uhlí budou dál stoupat," uvedl Nick Burmester ze společnosti MF Global v Sydney.

 Vývoj na světových trzích nahrává i těžební společnosti NWR, jejíž akcie se obchodují na pražské burze. Od konce loňského roku její cenné papíry zdražily zhruba o 12 procent. Včera posílily o 0,69 procenta a uzavřely na 304,50 koruny.
 NWR, jejímž spolumajitelem je podnikatel Zdeněk Bakala, majoritní vlastník vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny, má navíc během února a března završit jednání se zákazníky o nastavení smluvních cen na dodávky uhlí pro letošní rok. 

 "Vedení NWR se ale zřejmě nepodaří prosadit vyšší ceny do dlouhodobých smluv. Zákazníci budou nejspíš raději požadovat rozdrobení ročního kontraktu na čtvrtletní smlouvy," řekl HN Jan Tomaník ze společnosti Wood & Company.