Německá ekonomika loni stoupla o 3,6 procenta. To představuje její nejprudší nárůst od roku 1991. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Rozpočtový deficit Německa však loni podle agentury AP poprvé za pět let překročil tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit stanovený pravidly Evropské unie.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. Předloni se německý HDP propadl o 4,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války. V roce 1991 vzrostla německá ekonomika o 5,1 procenta. O rok dříve, kdy bylo dokončeno znovusjednocení země, stoupla o 5,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Silný růst německé ekonomiky české hospodářství loni výrazně podpořil, řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Tuzemský export se zvýšil ve stálých cenách až o 14 procent a nebýt rekordního boomu v Německu, byl by o několik procentních bodů nižší. Důležité podle něj bylo to, že se v Německu dařilo exportu, protože právě to umí česká ekonomika díky subdodávkám německým exportérům využít. S určitou podporou z Německa může česká ekonomika počítat i letos, byť se stimul tomu loňskému nevyrovná, dodal.

Loňské tempo růstu v Německu bylo v souladu s očekáváním analytiků. "Čísla nejsou žádným velkým překvapením," uvedl ekonom Gerd Hassel ze společnosti BHF Bank. "Německo je na dobré cestě," dodal.

Deficit už není v mezích Maastrichtu

Statistický úřad nicméně oznámil, že rozpočtový deficit německého veřejného sektoru loni stoupl na 3,5 procenta HDP z předloňských tří procent. Nárůst schodku byl podle agentury Reuters o něco výraznější, než očekávali analytici. "Veřejná spotřeba se velmi výrazně zvýšila kvůli rozpočtovým stimulačním programům," řekl Hassel.

Předstihové indikátory naznačují, že německá ekonomika bude pokračovat v růstu také v letošním roce, ačkoli pomalejším tempem než loni. Hospodářské oživení v Německu nyní získává širší základy a snižuje svou závislost na exportu.

"Příspěvek exportu (k loňskému růstu HDP) činil 1,1 procentního bodu, což je méně než polovina celkového růstu. Takže motorem růstu je zejména domácí poptávka," uvedl Hassel. Ekonom Jörg Krämer ze společnosti Commerzbank předpověděl, že německé hospodářství letos stoupne o tři procenta. Upozornil však, že tento odhad je optimističtější než prognózy většiny ostatních ekonomů.