Obchodovat s akciemi na základě doporučení analytiků rozhodně není zaručenou cestou k úspěchu. Naopak, může to být i hazard. Od března roku 2009, kdy se americké akciové trhy vzchopily po zásahu krize, totiž tituly doporučované analytiky vydělaly mnohem méně než ty, jimž nevěřili.

Vyplynulo to z dat shromážděných agenturou Bloomberg, která analyzovala výkony titulů z amerického akciového indexu S&P 500. Porovnávala akcie, jimž analytici nejčastěji přiřazovali doporučení koupit, s těmi, u nichž naopak převažovalo doporučení k prodeji.

Ukázalo se, že za sledované období vzrostla cena analytiky doporučovaných titulů o 73 procent, zatímco jimi podceňované akcie zdražily o 165 procent.

 

Odborníkům srazila hřebínek reforma zdravotnictví v USA, neboť akciím zdravotnických firem v loňském roce prognózovali vůbec největší nárůsty. Spekulovalo se totiž o tom, že prezident Obama s prosazením zákona neuspěje. Místo zisků však farmaceutické tituly ztrácely. Například cena akcií největšího amerického producenta léků Pfizer klesla loni o 3,7 procenta.

 

 

Letos analytici sázejí na banky, maloobchodníky nebo restaurační a hotelové sítě, očekávají totiž růst americké ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru