Výnosy portugalských dluhopisů (10let)

7,16 %
rekordní hodnota

20 miliard eur
Tolik peněz letos Portugalsko potřebuje získat na financování obsluhy svého dluhu.

100 miliard eur
Až tolik by mohla činit případná pomoc pro Portugalsko.

Portugalský premiér i ministr financí se v úterý pokoušeli umlčet sílící dohady o tom, že Lisabon požádá o zahraniční finanční pomoc, a poukazovali na příznivý vývoj rozpočtového deficitu. Z řady však vybočil jeden z členů vedení centrální banky, podle něhož by země udělala lépe, kdyby pomoc přijala.

Centrální banka navíc ve své prognóze předpověděla, že ekonomika země letos zažije nový propad.

Portugalský premiér José Sócrates však argumenty v podstatě nepřijal, když v úterý řekl ,že Portugalsko v loňském roce snížilo rozpočtový deficit na méně než 7,3 procenta hrubého domácího produktu, což byl lepší výsledek než cíl, který si stanovilo. Dodal, že Portugalsko nemusí žádat o zahraniční pomoc, jako to loni učinilo Řecko a Irsko.

"Pro Portugalsko je to vynikající výsledek," řekl premiér na tiskové konferenci. Data, na která se odvolává, jsou zatím předběžná. V roce 2009 mělo Portugalsko rozpočtový deficit 9,3 procenta HDP.

Portugalsko je podle svého premiéra schopno své potřeby dál financovat z výnosů, které získá prodejem státních dluhopisů. Ve středu zemi čeká aukce pokladničních poukázek se splatností šest měsíců a lze očekávat, že průběh aukce bude pod drobnohledem investorů.

Sócrates řekl, že výsledků středeční aukce není třeba se obávat. Země má v úmyslu prodat papíry až za 1,25 miliardy eur (zhruba 30,7 miliardy Kč).

Pomocná ruka ECB

O víkendu se objevily spekulace, podle nichž Francie, Německo a některé další země vyvíjejí na Portugalsko tlak, aby dobrovolně požádalo o zahraniční pomoc. Zabránilo by tak prý šíření dluhové krize na další země eurozóny.

To bylo živnou půdou pro spekulace a obavy na trhu, kde během pondělí výnosy portugalských dluhopisů vyšplhaly nejvýše od přijetí eura. Situaci nakonec zachraňovala Evropská centrální banka (ECB), která začala portugalské státní dluhopisy ve velkém nakupovat a jejich výnosy nakonec srazila.

Sócrates v úterý řekl, že podobné dohady Portugalsku škodí a prospěch z nich mají pouze spekulanti.

Zprávy o záchranné ruce odmítla i Evropská komise (EK), která sdělila, že žádné diskuse o pomoci Portugalsku nyní neprobíhají.

"Žádné rozhovory o půjčce nevedeme, a žádné ani nejsou plánovány, ať se to týká Portugalska či jakéhokoliv členského státu," řekl mluvčí EK Amadeu Altafaj. Rovněž německá vláda ústy svého mluvčího v pondělí odmítla, že by na Portugalsko jakkoli tlačila.

Úterý však přineslo také další informace. Ty v mnohém dementovaly snahy portugalských politiků. "Embargo" prolomila jedna z členů bankovní rady portugalské centrální banky Teodora Cardosová. Svým prohlášením narušila jednotu politiků, když se vyslovila pro to, aby Lisabon raději usiloval o získání vnější pomoci.

"Bylo by lehčí, kdybychom měli zahraniční pomoc, protože adaptace by pak nebyla tak náhlá. Pokud to budeme dělat sami, bude to muset být brutální, aby tomu trhy věřily," řekla Cardosová podle tiskové agentury Lusa.

Jak vnímá situaci v Portugalsku trh bude patrné během středy, kdy chystá aukci pokladničních poukázek se splatností šest měsíců za 1,25 miliardy eur. Pokud by nakonec Portugalsko bylo nuceno požádat o pomoc, jejich výše by se podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters vyšplhala na 50 až 100 miliard eur (1,22 až 2,45 bilionu Kč).