Společnost Volksbank Investments přišla na český trh s prvním indexovým fondem, jehož cílem je přesné kopírování hlavního indexu pražské burzy PX. Novinářům to v úterý řekl výkonný ředitel Volksbank Investments Manfred Stagl. Odborníci považují poplatky za správu fondu za poměrně vysoké.

PX-Index-Fond je určen soukromým i institucionálním investorům, jako jsou investiční fondy, pojišťovny, správci aktiv a banky. Mezi hlavní výhody fondu patří, že dividendy jsou plně reinvestovány. Fond by tak podle Stagla měl v dlouhodobém horizontu s vysokou mírou pravděpodobnosti předčit svou výkonností index PX.

"PX-Index-Fond nabízí investorům možnost investovat přímo do předních českých společností kotovaných na českém akciovém trhu prostřednictvím jediného instrumentu. Je ideální pro ty, kteří se chtějí podílet na vývoji českého akciového trhu a zároveň nechtějí aktivně spravovat portfolio akcií zahrnutých v indexu PX," uvedl Stagl.

"Myšlenka kopírovat index je ve světě běžná a vychází z předpokladu, že je zbytečné platit portfolio manažera fondů, který často není schopen zajistit výkonnost fondu převyšující vývoj trhu. Nicméně u tohoto fondu jsou stále docela dost vysoké poplatky za správu, přitom jde jen o pasivní kopírování indexu," řekl ČTK analytik Broker Consulting Jan Šimek. Velkou nevýhodou navíc je podle něj málo titulů v indexu PX, tedy malé rozložení rizika.

Vhodný pro skeptiky

Indexový fond je dobrý nástroj pro skeptiky, kteří nevěří ve schopnosti portfolio manažerů překonávat trh, souhlasil analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Indexové fondy jsou také obvykle levnější, tento má ovšem roční poplatky prakticky shodné s běžnými akciovými fondy. "Svoje klienty si zřejmě najde. Ovšem diverzifikované portfolio by mělo zahrnovat i další trhy vedle Prahy, kde je jen hrstka likvidních akcií,"podotkl.

Jakákoliv změna týkající se indexu PX je okamžitě zohledněna do struktury majetku fondu. Ten tak v každém okamžiku přesně kopíruje jeho aktuální složení. Fond začal fungovat v polovině prosince 2010. Poplatek za správu fondu činí 1,2 procenta majetku ročně. Další poplatek mohou žádat distributoři fondu.

Volksbank působí na českém bankovním trhu od roku 1993. Jejím majoritním vlastníkem je Volksbank International. Volksbank Investments je na českém trhu od roku 2007. Nyní zde patří k nejaktivnějším emitentům investičních certifikátů. Společnost je členem rakouské bankovní skupiny Volksbank Group.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru