Protikorupční policie navrhla v souvislosti s předloňským lyžařským šampionátem v Liberci obžalovat dva muže. Na policejním webu o tom v pondělí informoval mluvčí Roman Skřepek. Jeden z obviněných mužů působil na Technické univerzitě v Liberci, druhý jako jednatel soukromé společnosti, která komplexně zajišťovala výběrové řízení. Jde o bývalého rektora Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala. V kauze je obviněno celkem pět lidí.

Policie uvedla, že obvinění muži ve věku 63 a 56 let zadali zakázku za 24,2 milionu korun předem vybrané firmě, a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Jediná oslovená společnost tak získala prospěch téměř tři miliony korun, sdělil Skřepek.

Obvinění padla už v listopadu, v sítích uvízli tři lidé

Další tři lidi policisté už v listopadu loňského roku obvinili kvůli proplaceným fakturám za nedodaný nábytek. Devětačtyřicetiletá manažerka stavební firmy, třiapadesátiletý podnikatel a padesátiletý vedoucí pracovník libereckých Kolejí a menz čelí obvinění z podvodu ve spolupachatelství.

Trojice podle policistů v souvislosti s úpravou ubytovacích kapacit na kolejích pro potřeby šampionátu uzavřela za zhotovitele, investora a technický dozor dohodu, že část volného nábytku zhotovitel stavby nebude dodávat pro nepotřebnost. Podle této dohody mělo být vybaveno nábytkem jen několik nových pokojů na kolejích, ačkoli měl být ve všech pokojích. Hlavním dodavatelem rekonstrukce univerzitních kolejí Harcov za zhruba 340 milionů korun byla liberecká firma Syner.

Liberecká univerzita nechce kauzu komentovat. "Nemáme k případu žádné oficiální informace, proto se k němu nebudeme vyjadřovat," řekla v pondělí ČTK mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Vyjádření obžalovaných se ČTK získat nepodařilo.

Mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín v pondělí ČTK řekl, že spis zatím do Liberce nedorazil. "Mám informace o tom, že jde o objemný materiál," řekl Hořín. Rozhodnutí o případném sdělení obžaloby tak podle něj určitě nepřijde v řádech dnů ale spíše týdnů.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 112 milionů korun bez penále. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.

Související