Každý, kdo cítí, že mu ubývají síly, by si měl položit otázku: Zvládnu tuto práci za pět, deset nebo patnáct let?

Čeští personalisté doporučují, pokud vážně přemýšlíte o změně oboru, neváhat a provést takovou změnu raději do padesáti. Otevřenější odborníci, kteří si nelakují trh práce na růžovo, posouvají hranici už pod čtyřicítku. Proč? Rozhodnutí, že změníte svůj život třeba v 55 letech, není v Česku příliš obvyklé a bude vás stát hodně nervů a sil.

Raději podnikat než se trápit v zaměstnání

V Česku chybějí systematické programy pro vzdělávání a zaměstnávání starších lidí. Zejména ty, které by byly skutečně efektivní a pomohly někomu k novému místu, když potřebuje změnu. Většinou se to děje ze zdravotních důvodů. Ale i ve firmách tvrdě zaměřených pouze na výkon se stane, že poměrně mladý člověk nestačí nárokům na určitém místě.

Budete-li dlouho váhat, šanci na změnu oboru máte větší, když začnete sami podnikat. V pozdějším věku jste totiž odsouzeni bojovat s předsudky na straně manažerů i personalistů. A nepomůže ani krátkodobý kurz na úřadu práce.

Například z průzkumů, jež uskutečnila na toto téma společnost DMC, vyplývá, že důvěra v rekvalifikaci na straně firem je v Česku velmi nízká. Kvalita těchto kurzů není standardizovaná a zaměstnavatelé je neberou příliš vážně.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru