Nezaměstnanost ČR - prosinec 2010

Počet lidí bez práce se v prosinci zvětšil, vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle nejnovějších statistik se nezaměstnanost v posledním měsíci roku 2010 zvýšila na 9,6 procenta. To je výrazný nárůst proti listopadu, kdy míra nezaměstnanosti dosáhla 8,6 procenta. "Je to o procentní bod více než před měsícem a dokonce o čtyři desetiny procentního bodu více než v prosinci 2009," upozornil Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Počet uchazečů o zaměstnání již v listopadu opět vyskočil nad půl milionu, nicméně v prosinci ještě výrazněji uchazečů přibylo. V prosinci úřady práce evidovaly 561 551 uchazečů o zaměstnání, což je nárůst více než o desetinu (o 54 911 lidí víc) než na konci listopadu. A počet volných pracovních míst naopak klesl.

"Nezaměstnaných přibývá a volných míst je čím dál méně. Dokonce rekordně málo. Tak málo volných pracovních míst tu v posledních jedenácti letech nebylo," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Na jedno místo nyní připadá více než 18 uchazečů v průměru. "To je stejně špatný výsledek jako na začátku loňského roku, kdy situace na trhu práce kulminovala," dodal.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 úřadů práce. Více než čtvrtinový nárůst byl v okresech Jindřichův Hradec (o 25,5 %) a Chrudim (o 25,0 %). Úřady práce evidovaly k 31. 12. 2010 celkem 30 803 volných pracovních míst. Počet míst je nižší o 1534 než v předchozím měsíci a o 124 menší než v prosinci 2009. Za měsíc prosinec bylo na úřadech práce nově nahlášeno nebo uvolněno datem platnosti obsazení 11 551 pracovních míst a 13 085 volných pracovních míst bylo nově obsazeno nebo zrušeno.

Analytici očekávají další nárůst počtu lidí bez práce, situace na trhu práce se podle nich nelepší a lidé hledají zaměstnání stále obtížněji. Důvodem je negativní sezonnost, pro závěr roku je totiž typické snížení pracovních míst sezonního charakteru především v zemědělství a stavebnictví, k tomu se pak přidává konec pracovních smluv uzavíraných na dobu určitou.

Podle Mertlíka je hlavním zdrojem růstu nezaměstnanosti vládní politika. "Snížení objemu mezd ve veřejném sektoru na základě restriktivního rozpočtu na rok 2011. Výpovědi se rozdávaly s dostatečným předstihem. Tento proces bude ale pokračovat a významně ovlivňovat míru registrované nezaměstnanosti i v třech příštích měsících," dodává.

Dufek upozornil, že lidé se na úřadech práce hlásili dříve, aby nebyli postiženi novými podmínkami, které platí od začátku ledna. "Proto se dá počítat i s tím, že v lednu poroste nezaměstnanost pomaleji, než je obvyklé," řekl Dufek.

Oživení českého hospodářství je stále velmi křehké a podnikům zatím chybí dostatečný pocit jistoty, aby mohly ve větší míře začít znovu vytvářet nová pracovní místa, míní Libor Stodola ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru