Pokud chcete, aby ten, kdo po vaší smrti získá váš majetek, s ním neměl zbytečné výdaje, respektujte následující pravidlo.

Příbuzným se majetek vyplatí včas darovat. Naopak to, co chcete ponechat přátelům či známým, kteří nepatří do rodiny, zahrňte do dědictví.

Například při majetku v hodnotě milionů se dají takto na daních ušetřit desetitisíce.
 
Jak to funguje mezi příbuznými a partnery

Příbuzní (tedy děti, vnuci, rodiče, prarodiče, manželé, ale i sourozenci, synovci, neteře, strýcové, tety, zeťové, snachy, tchánové a tchyně) sice neplatí daň darovací ani dědickou. Ale pokud jim majetek nedarujete, nýbrž ocitne se v dědictví, budou muset dědicové zaplatit notářský poplatek, který se vypočítává z hodnoty dědictví. A to stojí hodně.

Třeba když syn po otci zdědí byt v hodnotě milionu korun, za odměnu notáři zaplatí 10 100 korun. Pokud by otec byt daroval, daň by byla nulová. Pouze by bylo nutné uhradit administrativní poplatek 500 korun za přepsání majitele bytu v katastru nemovitostí.

Osvobozeni od daňové povinnosti nemusejí být jen příbuzní, ale například také družky a druhové.

Podrobné informace najdete v pondělním vydání HN.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru