Na Portugalsko sílí tlak z Německa, Francie a dalších zemí eurozóny, aby si zajistilo finanční pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, i proto, aby se dluhová krize regionu nerozšiřovala. Alespoň to tvrdí nejmenovaný, ale výše postavený zdroj z eurozóny.

Podle něj by balík pomoci pro Portugalsko mohl činit 50 až 100 miliard eur. Dodal, že se určitá jednání o pomoci, pokud by se náklady na půjčky na finančním trhu Portugalcům příliš zvýšily, uskutečnila od července.

Oficiální jednání ale ještě nezačala. Tlaky na ministry financí eurozóny však rostou, řeklo několik zdrojů z EU. To však dementuje tiskový mluvčí portugalské vlády, který v neděli uvedl, že Lisabon není pod tlakem Paříže a Berlína, aby si pomoc zajistil.

 Portugalsko se chce vyhnout zahraniční pomoci. Vláda přijala nová ekonomická opatření – čtěte ZDE

 Portugalsko se má obětovat za Španěly. Eurozóna ho tlačí k žádosti o pomoc – čtěte ZDE

Případná jednání budou také záviset na vývoji úroků portugalských státních dluhopisů. Vedle Francie a Německa jsou pro například i Finsko a Nizozemsko.

Podle zdrojů by pomoc pro Portugalsko pomohla i Španělsku, které by mohlo být dalším v pořadí, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru