Ministerstvo financí připravuje nový zákon o dani z příjmu, který by zrušil tzv. superhrubou mzdu. Podle MF Dnes pracovní verze počítá s 19- až 20procentní daní z příjmu místo dnešních 15 procent. Právě kvůli zrušení superhrubé mzdy by ale většina lidí neměla změnu sazeb pocítit – po odvodech pojistného a zdanění by jim mělo zůstat stejně peněz jako dosud.

Naopak pro lidi s příjmy nad 148 000 korun měsíčně by to podle deníku znamenalo zhruba o čtvrtinu vyšší daň než dosud. Zvýhodnění vyšších příjmů by tak skončilo – všichni by pak platili 19 procent.

Vyšší sazba by se totiž použila pouze na hrubou mzdu, a nikoliv superhrubou, která je vyšší o pojistné. Změní se také daňové základy (budou se sbližovat se základy pro placení pojistného).

Ministerstvo financí počítá nové daně z příjmu tak, aby rozpočet neprodělal. Cílem je zdanit o něco více bohaté a zrušit daňové výjimky, které neplní původní účel. Zachovat chce pouze ty daňové úlevy, které podporují bydlení, vzdělání, vědu a výzkum, zdravotně postižené, spoření na stáří a sociálně potřebné.

Svou roli při výpočtu sazby daně bude hrát i zavedení zaměstnaneckého paušálu. Ten by podle předchozích informací ministerstva financí měl nahradit některé zaměstnanecké úlevy na dani. Ministerstvo pracuje s částkou 2000 korun na hlavu coby s odečitatelnou položkou z daňového základu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru