Americká společnost BlackRock se díky loňské akvizici investiční divize Barclays Global Investors stala největším správcem majetku na světě. A má ambice dál růst - hodlá v příštím roce založit vlastní obchodní platformu bez nutnosti externího vyrovnávání obchodů na Wall Streetu.

Plánem firmy je vypořádávat obchody svých klientů, kteří prodávají a nakupují cenné papíry, přímo uvnitř společnosti.

Tento krok by tak zasáhl mnoho investičních bank na Wall Streetu, jejichž ziskové jádro tvoří právě tyto aktivity.

"Nemravně tučné zisky Wall Streetu"

Firma BlackRock nyní najímá programátory a techniky k vytvoření obchodní platformy, která by mohla být jednou z největších na světě. Společnost již loni přemístila své sídlo, aby uvolnila prostor pro tyto aktivity, které se soustředí v divizi BlackRock Solutions. Ta spravuje majetek více než dvěma stovkám institucí.

"Vyvíjíme vlastní technologii, abychom snížili náklady na obchodování," uvedl předseda společnosti a jeden z osmi jejích zakladatelů Rob Kapito.

Firma odhalila svoje záměry již v září předloňského roku, když její výkonný ředitel Larry Fink kritizoval tučné zisky Wall Streetu v pokrizové době.

Společnost BlackRock ale trvá na tom, že jejím záměrem není opomíjet investiční banky na Wall Streetu. Rob Kapito zdůraznil, že investiční banky hrají v poskytování likvidity a obchodování důležitou roli.

"Wall Street to zajišťuje díky své velikosti a škále aktivit," uvedl Kapito. "Když vyrovnáme interní obchody mezi klienty sami, nevylučuje to, že budeme potřebovat likviditu zvenčí," říká Kapito a dodává, že je to i součástí fiduciární povinnosti (povinnost banky vykonávat pro klienta to nejlepší).

Ještě hodně neznámých

Zatím však stále není jasné, podle jakého schématu se bude rozhodovat, kdy vypořádávat obchody interně a kdy externě.

Vytvoření obchodní platformy ale není jedinou cestou, kterou chce BlackRock zvýšit své zisky. Kapito věří ve zlepšení situace v oblasti aktivního investičního managementu (investoři aktivně obchodují a mění portfolio) díky růstu akciových trhů.

"Všechno je to o tržních cyklech. Trhy se hnuly extrémně dolů, nyní se vrátí zpět," předpovídá Kapito. "Firmám pomáhají nízké úrokové sazby, také si usměrňují své rozpočty a nyní jsou připraveny opět kupovat akcie, zvyšovat dividendy a hledat investiční příležitosti," dodává.

V oblasti pasivního managementu (fond zrcadlí vývoj sledovaného indexu), tedy ETF fondů (exchange-traded funds), se divize BlackRock iShares pokusila konkurovat obřímu fondu SPDR Gold Shares snížením poplatků za obchodování s ETF fondy na zlato. Nicméně nezajistilo to významnější příliv investic.

Kapito je ale optimista: "Není důvod, proč by naše společnost nemohla dosáhnout dvouciferného nárůstu příjmů."

Gigant BlackRock

3,45 bilionu dolarů

V přepočtu přes 66 bilionů korun v současnosti BlackRock spravuje. S tímto objemem je největším správcem majetku na světě.

13,5 miliardy dolarů

zaplatila společnost za akvizici investiční divize Barclays Global Investors, kterou loni koupila od britské banky Barclays.

9000 pracovníků

zaměstnává BlackRock ve 24 zemích světa. Před akvizicí pracovaly ve firmě 4 tisíce lidí.


OPTIMISTA    Prezident společnosti BlackRock Rob Kapito předpovídá pro příští rok růst akciových trhů i zisků své firmy.
FOTO: BLOOMBERG