Přes miliardu korun požaduje vedení Sazky po Komerční bance (KB) za údajné poškození pověsti a dobrého jména. Sazka o tom ve středu informovala podnikatele Radovana Vítka, kterému KB v polovině prosince postoupila svou pohledávku vůči Sazce. Vítek označil krok Sazky za nesmyslný.

Před Vánocemi Sazka oznámila, že bude požadovat soudní cestou náhradu škody v řádu miliard korun po společnosti Penta, která vlastní konkurenční sázkovou kancelář Fortuna. Penta měla údajně Sazku záměrně poškodit šířením nepravdivých informací o jejím hospodaření a špatné finanční situaci.

"Současný management Sazky neřeší kritickou situaci společnosti. Pouze se snaží nesmyslnými ataky napadat bývalé nebo současné věřitele firmy. Nechápu, co může toto oznámení změnit na faktu, že je pohledávka dávno po splatnosti," reagoval na včerejší oznámení Sazky Radovan Vítek.

Dodal, že Sazce oddalováním řešení splatnosti dluhu dlužná částka narůstá, protože splatná pohledávka za Sazkou je nyní úročena téměř 20procentním sankčním úrokem. I vzhledem k těmto krokům prý Vítek zváží další postup vůči Sazce a vyhlášení insolvence.

Poslední zoufalé kroky?

"Mohu potvrdit, že jsme skutečně podali proti Komerční bance žalobu o náhradu škody za poškození dobrého jména, ale s ohledem na nadcházející soudní spor nebudu hovořit o detailech," řekl HN tiskový mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. "Tato žaloba není namířena proti společnostem pana Vítka, ale považovali jsme za korektní ho o tomto sporu informovat," dodal.

Na otázku HN, zda bude chtít Sazka tento spor využít na obranu proti případnému návrhu na insolvenci ze strany podnikatele Vítka, Zikmund rovněž uvedl, že nebude hovořit o podrobnostech.

"Komerční banka se k tomuto vyjadřovat nebude. S ohledem na principy bankovního tajemství se zásadně nevyjadřujeme k našim klientům ani jiným osobám," uvedla pro HN Monika Klucová z tiskového oddělení KB.

Radovan Vítek, který se nedávno stal největším věřitelem Sazky, připravuje plán restrukturalizace a změny řízení firmy. Chce navrhnout způsob oddlužení loterijní společnosti, vyrovnání všech jejích závazků i nový způsob financování českého sportu.

Plán restrukturalizace hodlá Vítek představit akcionářům Sazky počátkem ledna prostřednictvím prezidenta fotbalového klubu Sigma Olomouc Josefa Lébra.

"Takovéto zoufalé kroky jen podtrhují náš požadavek: pro úspěšné fungování Sazky je nutná změna vedení i kontrolních orgánů společnosti," řekl ve středu Lébr.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu. Realitní skupina CPI v Česku a na Slovensku vlastní kolem 13 000 nájemních bytů.

Sazka, kterou vlastní ze zhruba 68 procent ČSTV, čelí problémům plynoucím mimo jiné z nutnosti vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, společnost musí provést velké škrty a prodat nepotřebný majetek. Finanční pomoc Sazce nabídla také společnost Penta, která vlastní konkurenční společnost Fortuna.