Japonský regulátor finančního trhu (FSA) a centrální banka Bank of Japan sestavily seznam 60 předních světových finančních společností, které jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly. Seznamu vévodí Deutsche Bank, Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Z japonských společností se nejvýše dostala Nomura Holdings, které patří 19. příčka. Píše o tom dnes japonský list Mainiči.

Kromě Nomury se podle listu na seznam dostaly ještě další japonské firmy. Jsou to Mitsubishi UFJ Financial Group na 24. místě, Mizuho Financial Group na 36. příčce a Daiwa Securities Group, která obsadila 48. pozici.

Kvůli přísnějším pravidlům kapitálové přiměřenosti Basel III se investoři stále více zaměřují na firmy, které regulátoři považují za systémově důležité finanční instituce (SIFI). Mají to být firmy, které jsou natolik veliké, že by jejich krach způsobil výrazné narušení širšího finančního systému a ekonomické aktivity, a stát by je tak při případných problémech měl finančně podpořit.

Podle listu japonské úřady předložily svůj seznam Výboru pro finanční stabilitu (FSB), který by měl v polovině příštího roku rozhodnout, které instituce umístí na globální seznam SIFI, nazývaný zkráceně G-SIFI. Poté by se mělo jednat o tom, jaké dodatečné požadavky budou na tyto instituce kladeny, včetně případných dalších kapitálových požadavků.

Zástupci japonské FSA nebyli k zastižení, aby se ke zprávě vyjádřili. Mluvčí Nomury a Mitsubishi UFJ zprávu odmítli komentovat.

FSB se skládá z činitelů ministerstev financí, centrálních bank a regulačních úřadů zemí G20. Orgán byl pověřen vypracováním reforem globálního finančního systému, napsala agentura Reuters.

 

Následuje seznam prvních deseti na seznamu podle informací japonského deníku Mainichi. Deník nezveřejnil celý seznam 60 firem, ale od první desítky dál vybral pouze ty japonské.

 1. Deutsche Bank

2. Goldman Sachs

3. JPMorgan Chase

4. BNP Paribas

5. HSBC

6. Credit Suisse

7. Barclays
 
8. UBS

9. Citigroup

10. Morgan Stanley

-------------------------

19. Nomura Holdings

24. Mitsubishi UFJ Financial Group

36. Mizuho Financial Group

48. Daiwa Securities Group 

Související