Oddlužení, vyplacení z exekuce, konsolidace půjček bez ověřování v registru dlužníků. Firmy, které nabízejí podobné služby předluženým lidem, letos zažívají rekordní rok. Vděčí za to především krizi a přibývajícímu počtu dlužníků, kteří přestávají zvládat splácení závazků.

Získávat klienty se dařilo oddlužovacím agenturám, přestože jejich počínání bývá v médiích kritizováno. Slibují, že za úplatu vyjednají s věřitelem nižší měsíční splátky. Banky naopak tvrdí, že s nimi nespolupracují. Největší oddlužovací agentura v zemi, Asterie, letos téměř zdvojnásobila svoje tržby na 46 milionů korun.

Na trhu se v posledních měsících objevila i řada firem, které nabízejí "vyplacení z exekuce". Firma slíbí, že za dlužníka vše vyřídí. Stačí jí podepsat plnou moc a svůj dluh pravidelně splácet. "Podmínky smlouvy jsou však takové, že firma dlužníka nakonec připraví naprosto o vše, co vlastní," říká ředitel svitavského exekutorského úřadu Petr Šimek.

Lidé se opět zadlužují kvůli vánočním dárkům. Banky se o ně perou – čtěte ZDE

Úvěry zlevníme. Už brzy, dušují se české banky. Zatím patří k nejdražším v Evropě – čtěte ZDE

Půjčky v Česku jsou drahé. A banky přitvrzují, půjčují i za víc než 20 procent – čtěte ZDE

Tyto firmy účtují při sebemenším porušení podmínek penále nebo uplatňují zástavu nemovitosti. V jejich hledáčku jsou tedy hlavně dlužníci s nemovitostí. Každý den projíždějí katastr, a pokud zpozorují poznámku o exekuci, dlužníka přímo kontaktují.

Podobně fungují i někteří poskytovatelé půjček "na cokoli", kteří si proti půjčce v řádu desítek tisíc korun nechávají podepsat zástavu nemovitosti. Často za nimi stojí realitní kanceláře.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru