Bookmakeři sázkové kanceláře Tipsport odhadují, že investoři do solární energie spíše zvítězí v případném sporu s českým státem kvůli dodatečnému tříletému zdanění elektřiny ze slunečního záření. Favoritem arbitráže jsou investoři v kurzu 1,2:1. Na to, že by první arbitráž dovedla do vítězného konce ČR, stanovila společnost kurz 3,6:1.

Otázka podle bookmakerů Tipsportu zní, jaký bude výsledek arbitráže jakéhokoliv investora fotovoltaické elektrárny proti ČR kvůli zdanění tržeb s tím, že uvedená arbitráž musí být rozhodnuta do konce roku 2013. Investoři již hrozili arbitrážemi o stovky milionů korun.

Zdanění má podle vlády zabránit masivnímu zdražení elektřiny v příštím roce. Elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent. Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru