Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila hlavní úvěrová hodnocení Maďarska o jednu příčku a jejich výhled zůstal negativní, to znamená připraven k dalšímu zhoršení. Svůj krok Fitch zdůvodnila zhoršením střednědobé rozpočtové pozice při relativně vysokém celkovém zadlužení země.

Fitch konstatovala, že maďarská ekonomika prošla v předešlých letech po době těžké fiskální nezodpovědnosti let 2004-2006 obdobím výrazné adaptace za pomoci dohody o pomoci s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií. Nová vláda strany Fidesz však podle agentury vytyčila ve veřejných financích špatný směr, který nepřispěje k dalšímu fiskálnímu ozdravování. Plány Fidesz naopak podle agentury střednědobý rozpočtový výhled zhoršují.

Už na spekulativní úrovni

Rating dlouhodobých devizových závazků snížila Fitch na BBB- z dosavadního stupně BBB. Rating dluhů v domácí měně změnila obdobně na BBB z BBB+.

"Snížení maďarských ratingů odráží hmatatelné zhoršení základní střednědobé rozpočtové pozice při relativně vysokých úrovních veřejného a zahraničního státního dluhu a devizovém dluhu domácích bank, což vystavuje zemi zranitelnosti vůči negativním šokům," uvedl analytik Fitch Ed Parker.

Konkurenční Moody's Investors Service na počátku prosince snížila devizový rating Maďarska o dvě příčky na Baa3, což odpovídá novému hodnocení Fitch a je v těsné blízkosti spekulativní kategorie. Moody´s svůj dopředu ohlašovaný krok zdůvodnila kontroverzní vládní fiskální strategií, která vyvolává obavy z dlouhodobého vývoje veřejných financí.

Demontáž penzijní reformy a chybějící strategie

Dlouhodobou fiskální udržitelnost podkopává i demontáž penzijní reformy z 90. let a absence střednědobé fiskální strategie. Situace vládních financí přitom nutí Maďarsko, aby si udrželo důvěru trhů, konstatovala Fitch.

Ratingy ovlivňují investory, protože odstupňovávají pravděpodobnost splacení závazků hodnoceným subjektem. Kurz forintu klesl po sdělení Fitch o 0,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru