Řecký parlament kolem půlnoci schválil úsporný rozpočet na příští rok. Cílem rozpočtu je snížení zadlužení země, která se ocitla na pokraji bankrotu a která v květnu slíbila drastické snižování deficitu veřejných rozpočtů výměnou za úvěrovou pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Schválený rozpočet pro rok 2011 předpokládá deficit ve výši 7,4 procenta HDP. Letos rozpočtový schodek činil zhruba 9,4 procenta HDP a loni dokonce 15,4 procenta HDP. Jeho snižování hodlá řecká vláda dosáhnout škrty ve výdajích i vyššími daněmi.

"Pro úspěch uděláme cokoli," řekl poslancům řecký premiér George Papandreu z Panhelénského socialistického hnutí (Pasok) před začátkem hlasování o rozpočtu. "Změníme tuto zemi," prohlásil šéf vlády, která má v třísetčlenném zákonodárném sboru většinu 156 poslanců.


Schválený rozpočet má přinést úspory ve výši 14 miliard eur (354 miliard korun), aby Řecko mohlo splnit podmínky Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu k poskytnutí finanční pomoci v celkové výši 110 miliard eur. Letos Řecko dosáhlo úspor ve výši 9,1 miliardy.

Řečtí poslanci rozpočet schvalovali až v pokročilých nočních hodinách poté, co ve středu před budovou parlamentu pokojně demonstrovaly asi tři tisícovky lidí proti snižování mezd ve veřejném sektoru a propouštění. Tyto a další kroky vlády mají postupně zažehnat dluhovou krizi, která trápí i další země eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru