Před osmi lety jeho ekonomika stagnovala a srážela dolů celou eurozónu. Dnes ji diriguje a táhne vzhůru.

Řeč je o Německu, které vyšlo z nejhorší poválečné recese silnější a sebevědomější. Jeho ekonomika letos ve srovnání s loňskem vzroste skoro o čtyři procenta, nejrychleji od sjednocení země.

Tempo růstu příští rok sice zvolní, ale nic to nemění na tom, že největší evropská ekonomika kypí zdravím. Německá média hýří v předvánočním čase optimismem. 

„V příštích pěti až sedmi letech zažijeme nový hospodářský zázrak,“ tvrdí v rozhovoru pro list Handelsblatt Friedrich von Metzler, šéf stejnojmenné privátní banky.

Jak dodává, existuje pro to racionální vysvětlení. Německý průmysl, který v minulém desetiletí prošel rozsáhlou restrukturalizací a také krotil růst mezd, je vysoce konkurenceschopný. „Je schopen perfektně vyhovět rostoucím potřebám nejlidnatějších rozvojových zemí, od nichž přichází rozhodující růstový impulz,“ dodává bankéř Metzler.

Češi mohou být v závěsu

Kypí-li největší evropská ekonomika zdravím, je to příjemné i pro její sousedy. Česko, které na německý trh vyváží skoro třetinu svého zboží, není výjimkou. Lze předpokládat, že domácí ekonomika, hlavně pak průmysl, bude následovat německou v těsném závěsu.

Zrychlí-li Spolková republika hospodářské tempo o procentní bod, pak by se to mělo na českém HDP projevit růstem o 0,2–0,3 procentního bodu, spočítali analytici.

Pro domácí ekonomiku je velice důležité, že zotavení Německa se neopírá jen o vývoz, především strojů a zařízení. „Po vývozu přicházejí na řadu jako důležitý podnět vyšší investice a čilejší spotřeba,“ uvádí Hans-Werner Sinn, šéf mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO).

V Německu dobře zafungovala dohoda mezi zaměstnavateli a odbory, podle níž se lidé spokojili se skromným nebo také nulovým růstem mezd výměnou za zachování pracovních míst. Nyní by si měli tamní zaměstnanci díky zotavení ekonomiky také přijít na své.