Evropská komise v úterý odsouhlasila záměr mediální skupiny News Corp. magnáta Ruperta Murdocha na převzetí plné kontroly nad britskou televizní společností BSkyB. Ustoupit musel Murdochovi i jeho odpůrce v britské vládě. Ministra obchodu Vincence Cablea, který měl o transakci nakonec rozhodnout, vláda po jeho nepřijatelných výrocích na adresu News připravila o pravomoc rozhodovat o mediálních fúzích.

Ministr Cable v úterý odpoledne vyvolal skandál a zárodek vládní krize, když byl nahrán, jak říká, že "Murdochovu impériu vyhlásil válku" a že by jeho odchod mohl sesadit celou vládu. Premiér David Cameron po schůzce s nejvyššími vládními činiteli však hrozící krizi zažehnal. Kontroverzního ministra za liberální demokraty sice ponechal ve funkci, avšak zbavil jej pravomoci rozhodovat o mediálních firmách.

Skupina News má na operátorovi placené satelitní televize BSkyB 39 procent akcií a v červnu nabídla 7,8 miliardy liber (zhruba 232 miliard korun) za zbývajících 61 procent. Murdoch má v Británii deníky jako The Sun, News of the World a The Times a jiná média mají obavy, že zvýšení jeho síly povede k potlačení mediální plurality. Velké britské listy a dominantní mediální společnost BBC v říjnu vyzvaly ministra Cablea, aby transakci zabránil.

Ministr Cable však neprozíravě řekl, že plán News převzít celou BSkyB už v podstatě zablokoval, a dodal, že "Murdochovi vyhlásil válku". "Zablokoval jsem to s pomocí pravomocí, které mám," řekl Cable podle nahrávky pořízené reportéry listu Daily Telegraph, kteří se před ním vydávali za voliče.

BBC, která odpoledne odvysílala inkriminovanou část nahrávky, uvedla, že vyjádření ministrovi ztížilo možnost rozhodnout o fúzi a nastolilo otázku, zda by měl vůbec zůstat ve funkci. Cable je předním ministrem za liberální demokraty, kteří jsou od května partnerem konzervativců v koaliční vládě, a jeho odchod by destabilizoval celou koalici.

Záměr News zkoumá regulační úřad

Cableova slova jsou podle premiéra Camerona "nepřijatelná a nevhodná". V prohlášení úřad dodal, že regulaci médií včetně rozhodnutí o nabídce News na BSkyB převezme ministerstvo kultury.

Společnost News předtím na ministrova slova ostře reagovala. "News Corporation je ze zpráv o komentářích pana Cablea šokována a ohromena. Vyvolávají závažné otázky o spravedlnosti a náležitém postupu," uvedla společnost s odkazem na zkoumání jejího návrhu na koupi celé BSkyB.

Záměr News nyní prověřuje britský regulační úřad pro komunikace Ofcom. Zjišťuje, zda by News převzetím BSkyB nezískala příliš velkou moc nad britským mediálním sektorem. Ministr Cable pak měl rozhodnout o tom, zda případ v podezření na narušení konkurence postoupí Komisi pro hospodářskou soutěž.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru