Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Tedy o výši inflace a částku, kterou určuje smlouva mezi Prahou a vodohospodářskými společnostmi. Uvedli to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Od ledna tak budou Pražané platit za vodné a stočné 60,39 koruny za metr krychlový, tedy o 3,88 koruny více než dosud. PVK navrhovala zdražení až o 9,3 procenta, to ale neodsouhlasilo vedení města.

Zdražení podle Pokorného bude znamenat pro čtyřčlennou rodiny výdaj asi o 700 korun ročně navíc. Cena vody se naposledy zvedla letos v lednu, tehdy to bylo o 1,39 koruny na metr krychlový.

Postup zvyšování vodného a stočného podle Wolfa určuje smlouva mezi magistrátem, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady PVK a PVS.

V souladu s cenovým věstníkem ministerstva financí si výrobce do ceny vody smí zakalkulovat jen oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřený zisk. Rada hlavního města pak může tuto částku snížit, nebo naopak zvýšit.

Spotřeba vody v Praze, ale i celé ČR trvale klesá. Loni se v Česku průměrná denní spotřeba vody snížila o 4,4 litru na 142 litrů na osobu. Pražané přitom podle odborníků spotřebují přibližně o čtvrtinu více vody než je celorepublikový průměr.

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

PVS je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město. To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru