Odměny za rok 2010

0

Takovou novoroční prémii dostanou někteří bankéři a obchodníci z amerického Wall Street. Je to reakce na snahy regulátorů omezit vyplácení bonusů, které podle jejich názoru motivují bankéře k neúměrnému riziku. Nejvyšší management finančních institucí si ale stejně přijde na své, i když méně než v předchozích letech.

70 %

Američanů podle agentury Bloomberg schvaluje či přímo požaduje snížení bankéřských bonusů až na nulu.

"The Zeros"

Takový pojem se vžil pro skupinu bankéřů, bankovních obchodníků a investorů z Wall Street, kteří po letech štědrých novoročních odměn za letošní rok žádný bonus nedostanou. Ačkoliv velké finanční instituce, jako jsou Goldman Sachs nebo Citigroup, svým zaměstnancům raději zvýšily základní mzdu, mnozí pracovníci tradiční prémie stále očekávají. Efekt nevyplácení odměn je ve skutečnosti spíše psychologický. Každoroční bonus a jeho výše jsou totiž lidmi z Wall Street vnímány jako prestižní záležitost.

Celá řada bankéřů z newyorského Wall Street se zřejmě bude muset obejít bez tradičních novoročních odměn. Deník The New York Times (NYT) dokonce píše o novém fenoménu bankéřů s nulovými prémiemi. Jejich evropští kolegové na tom nejsou lépe. Minimálně jeden z deseti evropských bankéřů a obchodníků totiž najde před Vánocemi v položce prémie na výplatní pásce nulu, odhaduje list Financial Times.

Přestože bude pro Wall Street letošní rok jedním z nejlepších v historii, bonusy rozdávané v USA až v lednu budou celkově chudší než loni. Celkový zisk bank z Wall Street za první tři letošní čtvrtletí přitom dosáhl 21,4 miliardy dolarů, což bez problémů překonává celý úspěšný rok 2006. Ještě na počátku roku se letošní celoroční zisk odhadoval na 20,6 miliardy dolarů.

Důvodem snížení bonusů i v tak úspěšném roce, jaký Wall Street zažívá, je tlak regulátorů, kteří se domnívají, že vysoké bonusy motivují bankéře k neúměrně rizikovým obchodům. Proto finanční ústavy daly přednost zvýšení platů před vyplácením ročních odměn.

Základní plat managementu investiční banky Goldman Sachs se letos zvýšil z 300 tisíc na 500 tisíc dolarů. V Morgan Stanley a newyorské pobočce banky Credit Suisse se plat zdvojnásobil z loňských 200 tisíc dolarů. Efekt nevyplácení bonusů je tedy spíše psychologický. Každoroční bonus a jeho výše jsou lidmi z Wall Street vnímány jako prestižní záležitost.

Panika nebo lepší situace?

Diskuse o prémiích rozděluje toto světové finanční centrum na dva tábory. "Na Wall Street to bezpochyby vyvolá ohromnou paniku," míní Richard Stein z firmy Global Sage, zabývající se průzkumy trhu. Někteří bankéři si však naopak myslí, že vyšší platy a nižší bonusy nejsou v žádném případě demotivující, a jsou s tímto řešením spokojeni.

Finanční instituce zároveň svorně ujišťují, že ti nejlepší se stále mohou těšit na vysoké ohodnocení své práce. Podle důvěrného zdroje z Bank of America by měli nejvyšší manažeři této instituce získat prémie ve výši jednoho milionu dolarů, jak uvedl deník NYT.

Lednové výplaty odměn bankéřů a obchodníků se navíc budou lišit podle jejich specializace. Například v JPMorgan a Bank of America / Merrill Lynch získají investiční bankéři o 10 až 20 procent více než loni díky rekordnímu prodeji méně kvalitních dluhopisů (junk bonds). Naopak obchodníci s akciemi dostanou o 10 až 20 % méně kvůli propadu burz ve druhém pololetí.

Obecně se škrty nejvíce dotknou právě obchodníků s akciemi, jimž by se měly lednové prémie snížit v průměru o 22 až 28 procent v porovnání s minulým rokem. "Fenomén se bude týkat celého Wall Street, nejen jedné společnosti. Zvýšený dohled státu a regulátorů nad finančním sektorem není pro výplatu bonusů příliš příznivý," říká podle agentury Bloomberg Michael Karp z analytické firmy Options Group.

Bez prémií

Řada obchodníků z Wall Streetu najde při vyplácení letošních odměn na výplatní pásce u této položky nulu. Jejich základní platy se ale v některých případech až zdvojnásobily.

Ne všude se ale na prémiích bankéřů šetří tak jako v USA. Největší britská banka vlastněná státem Royal Bank of Scotland bude patrně poprvé od roku 2008 vyplácet svým investičním bankéřům bonusy. Předloni její vedení výplaty pozastavilo kvůli nutné záchraně ze strany britské vlády.

Celkově se však situace v Evropě podobá té ve Spojených státech. Podle analytiků společnosti Armstrong International se sníží bankéřům největších evropských bank výplaty bonusů o 20 až 30 procent. "Prémie klesly nejvíce v historii. Banky si říkají: Dáme bonusy alespoň vrcholovým manažerům a řadovým zaměstnancům, ne však střednímu managementu," vysvětluje Matthew Osborne z Armstrong International.

Střední management se tak podle listu Financial Times stal největší obětí snižování ročních bonusů. Třinácté platy se této skupině sníží o více než polovinu. Nejvyšší management může očekávat snížení svých bonusů o 15 procent, bankéři na pobočkách pocítí pokles o 25 až 35 procent.