244 miliard korun

Je majetek, který měli Češi uložen v podílových fondech v září letošního roku. Stále je to o 70 miliard méně než
v předkrizovém roce 2007.

71 procent

O tolik vzrostly investice do domácích dluhopisových fondů za posledních 12 měsíců. Analytici ale varují, že jejich výkonnost bude příští rok slabší než letos.

134 procent

O tolik posílil index akciových trhů rozvíjejících se zemí MSCI Emerging Markets od března minulého roku. Akciové fondy investující v této oblasti patří letos k těm nejvýkonnějším.

Investice do domácích podílových fondů se letos v naprosté většině případů vyplatila. Mezi nejúspěšnější patřily stejně jako loni fondy akciové, které dokázaly zhodnotit vložené peníze někdy až téměř o polovinu.

Podle analytiků jim k tomu výrazně pomohla politika centrálních bank, které po celém světě pumpují do ekonomiky obrovské množství peněz. V důsledku toho pak razantně vylétly ceny akcií.

Největším hitem letošního roku jsou zatím akciové trhy v tak zvaných rozvíjejících se ekonomikách. Zaznamenávají největší nárůsty za posledních 16 let a podle statistik do nich individuální investoři v současné době nalévají nejvíce peněz od roku 2007.

To se přirozeně odráží i v přílivu peněz do akciových fondů zaměřených na tyto trhy. Podle údajů výzkumné společnosti EPFR Global do nich letos přiteklo už 84,3 miliardy dolarů, nejvíce v historii. Oblibu rozvíjejících se trhů akcelerovala především finanční krize. Ve vyspělých ekonomikách došlo v jejím důsledku k pádu úrokových sazeb, což přimělo investory k nákupu výnosnějších aktiv. Mezi ně patří právě cenné papíry společností z rozvíjejících se trhů.

Pevné nervy

Investování v zemích, jako jsou Turecko, Čína, Brazílie nebo Rusko, ale není pro každého. Případní zájemci si musí pořádně obrnit nervy. Rozvíjející se trhy totiž kolísají mnohem více než ty rozvinuté. Za posledních třicet let celkem třikrát spadly o více než 25 procent a pětkrát vylétly o víc než padesát procent.

Dobrým příkladem je již zmíněný akciový fond ESPA Stock Istanbul. Ten od roku 2005 zaznamenal třikrát roční zhodnocení v rozmezí 60 až 80 procent. V roce 2006 ale naopak oslabil o takřka třináct procent a v roce 2008 dokonce o více než 60 procent.

Analytici proto radí, že je třeba mít pevné nervy a nepanikařit při pohledu na občas strmě klesající křivku výkonnosti fondu. Peníze by měli investoři držet v podobných fondech pět a více let.

Vůbec největší příliv financí od investorů za posledních 12 měsíců ovšem nezaznamenaly domácí fondy akciové, nýbrž ty dluhopisové. Objem majetku, který spravují, vzrostl asi o 70 procent.

"Tyto fondy těžily především z rychlého poklesu úrokových sazeb. Podobných výsledků se ale v příštím roce dočkáme jen těžko, dluhopisoví investoři se budou muset spokojit s nižším zhodnocením," říká analytik společnosti AWD Lukáš Buřík. Souvisí to mimo jiné i s tím, že cena dluhopisů je silně závislá na inflaci. Mnoho ekonomů předpokládá, že inflace v příštím roce poroste, což by mohlo srazit ceny dluhopisů a tím pádem i výkonnost dluhopisových fondů.

"Pokud jde o dluhopisy, předpokládám pokračování růstu tržních úrokových sazeb a ke konci roku možnost zvýšení sazeb centrálních bank. Z toho vyplývá, že trh bude vůči dluhopisům asi zdrženlivější," říká rovněž předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš. Také podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla už nebudou dluhopisy tak výnosnou investicí jako dosud. "Kdo bude držet drsnou většinu ve státních dluhopisech, nebude podle mě vytvářet reálnou hodnotu pro své portfolio. Neříkám všechno prodat, jen nesázet zběsile na tuhle kartu," říká analytik.

A do jakého typu podílových fondů se vyplatí investovat své peníze v příštím roce? "Za rozumnou alternativu pro zabezpečení se na stáří považuji akcie. Neříkám vložit všechno do akcií. Každý Čech by ale měl mít pět až deset procent majetku v investicích do dividendových akcií, respektive v akciových fondech," říká Michl.

Stejně jako letos by i v příštím roce mohla dobře vynášet investice do rozvíjejících se ekonomik. "Ve světě s nízkými úrokovými sazbami a nižším globálním růstem ekonomiky bych vsadil na rozvíjející se trhy," říká finanční analytik a ředitel distribuce a marketingu ING Investment Management Miloš Filip. Investoval by buď do podílových fondů zaměřených na jejich akcie, nebo na jejich dluhopisy, které mají vysoký výnos.

Někteří odborníci ale zvedají varovně prst a upozorňují, že prudký růst těchto trhů je jen další nafouknutou bublinou, která musí brzy splasknout. Patří mezi ně například David Hero ze společnosti Harris Associates, který byl časopisem Morningstar jmenován správcem desetiletí mezinárodních akciových fondů. Jeho šestimiliardový investiční fond Oakmark International Fund proto snížil podíl investic do těchto trhů z 20 procent obvyklých na konci devadesátých let na aktuální čtyři procenta.

 

 

 

Typy fondů

Akciové fondy

Slibují nadprůměrné výnosy, mohou ale také výrazně prodělat. Obecně se proto doporučuje ukládat peníze do akciových fondů na více než pět let a nákup správně načasovat. Hlavní myšlenkou akciových fondů je, že zatímco ceny akcií krátkodobě dosti kolísají, dlouhodobě přinášejí z historického hlediska větší zisky než obligační a peněžní investice.

Dluhopisové fondy

Dluhopisy, do nichž tyto fondy investují, přinášejí o něco vyšší výnosy než fondy peněžního trhu. Krátkodobě mohou však prodělávat, proto je dobré koupit fond na několik let. Nejbezpečnější jsou zpravidla ty, které investují do státních dluhopisů, s určitým rizikem je třeba počítat třeba u firemních dluhopisů.

Fondy peněžního trhu

Typ fondů, který je určený pro konzervativní investory. Nabízejí stabilní výnos, který bývá obvykle jen o něco vyšší než úroková sazba u termínovaných vkladů. Tento typ fondu půjčuje prostředky investorů na peněžním trhu, ukládá je na termínované vklady u bank a nakupuje státní pokladniční poukázky a krátkodobé dluhopisy.

Smíšené fondy

Smíšené fondy představují kombinaci mezi akciovými a dluhopisovými fondy. Investují do akcií, dluhopisů, nástrojů peněžního trhu a zpravidla mohou držet větší množství peněz v hotovosti pro případnou zajímavou investici.

Fondy fondů

Fondy fondů nakupují do svého portfolia podílové listy jiných fondů. Tím v podstatě rozkládají riziko dvakrát. Investují totiž do různých typů cenných papírů a navíc je nakupují od různých fondů. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru