Společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) a J&T Investment Advisors bránily koncem listopadu 2009 kontrole inspektorů Evropské komise. Vyplývá to z předběžného šetření EK. Firmám hrozí, že přijdou až o jedno procento ze svého celosvětového obratu ve formě pokuty. Novináře o tom dnes informovala Evropská komise. Vyjádření firem ČTK shání.

Komise tvrdí, že pracovníci EPH a J&T Investment Advisors nezablokovali účet elektronické pošty, neotevřeli zabezpečené e-maily a přesměrovali příchozí elektronickou poštu. "Pokud jde o elektronické dokumenty, právo na neomezený přístup do prostor společnosti a na pořizování kopií dokumentů souvisejících s podnikáním znamená, že inspektorům je třeba poskytnout hesla k zabezpečené elektronické poště," uvedla komise.

Vyšetřování Bruselu se soustředí na aktivity skupiny J&T, které obě společnosti z velké části patří. V energetice EPH čelí spolu s energetickým gigantem ČEZ podezření, že vytěsňují konkurenci. Oba případy jsou ovšem od sebe oddělené a EPH a J&T Investment Advisors tak teoreticky mohou dostat pokuty dvě, pokud by jim komise vinu dokázala.

"Pokud komise v rámci svého vyšetřování získá dostatečné důkazy, že došlo k protiprávnímu jednání, může uložit pokutu až do výše jednoho procenta celosvětového obratu společnosti," uvedla komise. Podle výroční zprávy EPH ve Sbírce listin holding v loňském roce utržil 7,22 miliardy Kč.

Energetický a průmyslový holding a J&T Investment Advisors by nebyly zdaleka prvními firmami, které by Brusel za bránění vyšetřování pokutoval. V minulosti dostal pokutu 38 milionů eur (zhruba 960,5 milionu Kč) například německý energetický gigant E.ON, který se proti sankci dokonce odvolal, ale neuspěl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru