Do Štědrého večera zbývají pouhé čtyři dny. Pokud ještě nemáte všechny dárky, měli byste si pospíšit. Dobrou zprávou je, že se toho dá stihnout ještě opravdu hodně. Stále můžete nakupovat dokonce i na internetu a do obchodního centra můžete nejen v Praze vyrazit i ve chvíli, kdy se Štědrý den zahalí tmou.

Velké internetové obchody s osobním odběrem přijímají objednávky ještě ve čtvrtek 23. prosince a odebrat zboží bude někde možné i na Štědrý den. Sněhová kalamita může v některých oblastech dobu dodání dárků prodloužit. Od středy je proto lepší vybrat zboží, které je v e-shopech skladem, a vyzvednout si ho na místě.

Na poslední dny nechává dárky třetina mužů

Nákup dárků na poslední chvíli patří ke koloritu Vánoc, alespoň podle počtu lidí v obchodních centrech ještě na Štědrý den.

"Pravidelně 23. prosince kolem deváté večer vběhnu do obchodního centra v Edenu, kde mimo supermarketu jsou i jiné obchody, takže tu bez problémů pořídím kosmetiku, knížky, keramiku, jídelní koše a podobně. Za hodinu mám pořízeno kolem patnácti dárků pro celou rodinu," říká Veronika Brožová, produktová manažerka společnosti Conquest Entertainment.

Nejsilnější předvánoční nákupní týdny jsou sice podle kamenných prodejců i internetových obchodů v první polovině prosince, ale pro některé skupiny zákazníků to rozhodně neplatí. Úplně na poslední chvíli kupuje podle údajů GE Multiservis dárky přibližně třetina mužů, ženy jsou při plánování Vánoc v průměru přece jen pečlivější.

V letošním roce ale velké nákupy v týdnu před Vánoci zřejmě omezí finanční situace českých zaměstnanců. Řada z nich totiž v prosincové výplatě nenajde žádné prémie. Třinácté platy rozdá svým zaměstnancům podle průzkumu LMC jen čtvrtina českých firem. Drobnější odměny bude vyplácet přibližně polovina firem, ale pouze vybraným zaměstnancům s dobrými výsledky. Ostatní budou muset těsně před Vánoci nakupovat skromněji.

Trend úspornějších nákupů předpokládá například internetový obchod Mall.cz. "Očekáváme, že průměrná hodnota objednávky bude letos historicky nejnižší. Z loňských přibližně 3000 korun se může dostat až na 1500 korun. V obratech však bude tento pokles kompenzován větším množstvím zakoupených kusů zboží," říká Marek Liška, generální ředitel Mall.cz.

Obchodní centra zavírají až před soumrakem

Obchody svým zákazníků přesto vyjdou vstříc. I na Štědrý den, kdy už většina Čechů nakupuje jen poslední doplňky na sváteční tabuli, tradičně čerstvé pečivo. I to je totiž příležitost, jak ještě donutit především návštěvníky obchodních center, aby "nad plán" rozhojnili počet balíčků pod stromečkem. A tak provozovatelé hypermarketů i obchodních center usilovně vzdorují tlaku odborů i neorganizovaných zaměstnanců a drží dlouhé provozní doby. "Není výjimkou, že zákazník koupí třeba i na Štědrý den těsně před ukončením otevírací doby spotřební elektroniku či jiný přístroj do domácnosti a k tomu i umělý stromek a dekorace," říká Eva Karasová, tisková mluvčí obchodního řetězce Tesco.

Standardem je proto ve velkých nákupních centrech otevírací doba od devíti hodin ráno do dvou hodin odpoledne, hypermarkety obvykle otevírají ještě dříve. V jejich prostorách se jako dárky nabízejí hlavně dárkové balíčky kosmetiky. I tam, kde se celý rok soustřeďují jen na omezený výběr levnějších a méně kvalitních produktů, také roste i nabídka luxusních potravin, čokolád nebo uzenin, které často slouží jako dárek pro gurmety. Kromě potravin se navíc dá počítat i s tím, že obchody u zboží určeného pro vánoční nákupy už sáhnou i k citelným slevám.

Letošním hitem jsou chytré telefony a iPad

Velké dárky většina lidí nakupuje s rozmyslem a dopředu, ale přesto se i v posledních dnech před Vánoci i na samotný Štědrý den prodává i spotřební elektronika. To je pravidlo každých Vánoc za posledních deset let. V loňském roce byly hitem robotické vysavače, před dvěma lety meteostanice, domácí pekárny v roce 2007. Letos jsou jednoznačným hitem chytré telefony, které se dostaly na cenovou hranici dostupnou masám.

Špičkové modely stále stojí více než 10 tisíc korun a jsou drahé i při koupi s tarifem, ale nabídka s cenou kolem pěti tisíc je už poměrně bohatá. Nákupy telefonů podporují i samotní mobilní operátoři letošní reklamní kampaní. "Loni lidé v prodejnách kupovali od 21. do 23. prosince o polovinu více telefonů než pár dnů předtím a stejný trend očekáváme i letos," říká Michal Janda, který je ve Vodafonu zodpovědný za marketing a prodej telefonů.

Druhým hitem mezi náročnějšími uživateli se staly dotykové počítače. Zájem o tablety vyvolalo zahájení oficiálního prodeje iPadů od Apple v Česku za cenu, která je srovnatelná s cenami v USA. Za příjemným překvapením může stát i snaha prodat co nejvíce aktuálních modelů před představením novinek, které se dá očekávat v průběhu ledna.

Zájem o iPad v Česku bez ohledu na informace o novém modelu před Vánoci stále roste. "Nárůst prodejů mezi aktuálním a minulým týdnem je vyšší než 50 procent, řádově se prodávají stovky kusů. Největší zájem je přitom o dražší verze s podporou mobilního internetu a větší kapacitou paměti," prozradil Tomáš Kučera, který má na starosti prodeje počítačů a příslušenství v Electro Worldu.

 

Tipy na dárky, které se dají pořídit i na Štědrý den

Předplatné

Dárek, který vydrží celý rok, lze koupit i na poslední chvíli s tím, že fyzicky jej obdarovaný obdrží poprvé po Novém roce. Tak funguje dárkové předplatné samozřejmě i u Hospodářských novin nebo týdeníku Ekonom. On-line objednávku najdete na http://economia.ihned.cz/predplatne-hn/ nebo http://economia.ihned.cz/predplatne-ekonom/, platbu je možné provést kdykoliv, zaplatit lze ihned kartou i bankovním převodem.

Dálniční známka

Je možné ji koupit i v osm večer na Štědrý den - stačí najít otevřenou benzinovou pumpu. Bez problémů by měl být nákup na poštách ještě v pátek 24. 12. dopoledne. Vybrané pošty s prodlouženou pracovní dobou pak budou otevřené i na Štědrý den odpoledne. V Praze, Brně nebo Ostravě bude alespoň jedna otevřená minimálně do 14:00.

Kredit do mobilu

Dobíjení kreditu do mobilního telefonu pomocí papírových kuponů není již tak populární jako přes bankomaty nebo terminály Sazky, ale jako dárek se kupony stále hodí, zvláště když je schováte třeba do čokolády. Kupony o různých hodnotách je možné pořídit na různých místech podle konkrétního operátora. Například Vodafone kupony se prodávají u pokladen obchodů, v benzinkách a samozřejmě ve značkových prodejnách všech operátorů.

Poukaz na zážitek

Na poslední chvíli je možné objednat v podstatě jakýkoliv poukaz a rovnou jej doma vytisknout. Zážitky v podobě jízdy ve Ferrari či obrněném transportéru sice nejsou už takovým trhákem, ale fanoušky aut nebo vojenství takový dárek určitě neurazí.

Poukaz na slevový adrenalin

Podobně, jako když kupujete zážitek, je možné potěšit fanouška skupinových nákupů se slevou. Dárkovou kartu pro nákupy v hodnotě tisíc nebo dva tisíce korun lze koupit od největšího slevového serveru Slevomat.cz. Stačí zaplatit tisíc nebo dva tisíce korun a Slevomat pošle plastovou kartu s kódem, jejž obdarovaný zadá na stránkách Slevomatu spolu se svou adresou. Na utrácení za zlevněné zboží bude mít vloženou částku navýšenou o deset procent a peníze může utratit do roka.

Cestování

Internetové rezervační systémy pracují nonstop. Svým rodičům, dětem nebo partnerům tak můžete na poslední chvíli zajistit letenku nebo celou dovolenou. Jediným nedostatkem takového dárku na poslední chvíli bude podomácku vyrobený dárkový certifikát.

Chytrý telefon

Telefony jsou typickými vánočními dárky a v kurzu jsou letos telefony s operačním systémem Android. Na jejich koupi stačí i méně než čtyři tisíce. Vodafone 845 stojí 3377 korun, stejně tak i Samsung Galaxy 550. Pod pět tisíc stojí také LG Optimus One, asi nejlevnější telefon, do nějž půjde nainstalovat připravovanou verzi sytému Andorid 2.3. Za tři tisíce korun je i bez Andoridu zajímavá Nokia 5230, s plnohodnotnou navigací. Náročnější zájemce může potěšit některý telefon s Windows Phone 7.

On-line zábava

Bez časového omezení je možné nakupovat nehmotné dárky v rámci digitální distribuce. Přes internet se prodávají ke stažení videohry nebo hudba. Přímé darování podporuje největší on-line prodejna her Steam, jinak je nutné znát přihlašovací údaje obdarovávaného, ale pokud tak chtějí potěšit rodiče své potomky, neměl by to být problém.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru