Komerční banka

Jednička pro firmy

Mezi firmami má přes čtvrt milionu klientů, je tradiční bankou pro podnikatele. Má 1,6 milionu zákazníků, kolem 400 poboček a bezmála 700 bankomatů. Velikostí svých aktiv je trojkou trhu za ČSOB a Českou spořitelnou. Do skupiny KB patří stavební spořitelna Modrá pyramida, penzijní fond nebo společnost spotřebitelského financování Essox.

Francouzský majitel

KB je součástí Société Générale. Francouzská skupina koupila 60procentní podíl od státu v roce 2001. Ve světě má 50 milionů klientů. Ve Francii je dvojkou trhu za BNP Paribas.

KB v číslech

9,9 miliardy korun

vydělala KB letos za devět měsíců. Je to meziročně o 18,1 procent více.

3,5 miliardy korun

byl čistý zisk KB za 3. čtvrtletí, což je meziroční zvýšení o 30 procent. Čistý úrokový výnos stoupl o 0,3 % na 5,27 miliardy korun, výnosy z poplatků o 3,7 % na 2,02 miliardy korun.

1,6 milionu klientů

měla ke konci letošního září Komerční banka. Meziročně to byl pokles o 2,6 procenta. Celá skupina KB měla ke stejnému datu 2,7 milionu klientů.

Henri Bonnet - 61 let

Studoval práva na Univerzitě v Poitiers. Pro hlavního akcionáře KB francouzskou Société Générale pracoval v Koreji, Brazílii a v Německu. Šéfem KB je od loňského září.

Nakolik úsporná opatření vlády sníží domácí poptávku a k jak velkému poklesu exportu dojde - to jsou dva hlavní faktory, které podle šéfa Komerční banky Henriho Bonneta v roce 2011 ovlivní českou ekonomiku.

Kromě firemních úvěrů, jež jsou tradičně největším zdrojem tržeb Komerční banky, sází třetí největší tuzemská banka příští rok na hypotéky a spotřebitelské financování. "Chceme zvyšovat svůj podíl v hypotékách a stát se významnějším hráčem i ve spotřebitelských půjčkách," říká Bonnet v rozhovoru pro HN.

HN: Nedávno jste řekl, že banky před rokem řešily hlavně náklady na riziko a dostatek hotovosti. Co řeší teď?

Letos už nebyl přístup k hotovosti pro banky žhavé téma, to je jisté. Ale tento můj výrok bych chtěl ještě trochu upřesnit. Když jsem mluvil o problémech s likviditou, neměl jsem na mysli situaci celého bankovního sektoru, ale jen několika bank.

HN: Kterých?

Konkrétněji šlo o banky, jejichž mateřské zahraniční společnosti se dostaly do potíží s dostatkem hotovosti. To se na českém trhu projevilo omezením jejich aktivity. Letos jsou tyto banky na trhu opět více vidět.

HN: O čem se tedy nyní bankéři mezi sebou nejvíce baví?

Jedním z hlavních témat je očekávané zpomalení růstu ekonomiky a jaké to může mít dopady na úvěrování.

HN: A co si myslíte vy?

Je jasné, že firmy budou při zpomalení růstu ekonomiky s novými investicemi vyčkávat. Někde jsem četl, že výrobní kapacity firem jsou teď využity zhruba jen na 85 procent. Takže firmy mohou normálně fungovat, aniž by potřebovaly investovat.

HN: A jaké jsou vyhlídky v půjčování domácnostem?

Musíme stále počítat s tím, že se situace na trhu práce moc nezlepšuje. Chystané vládní škrty povedou k omezování výdajů domácností. Prostě lidé začnou opět více šetřit a budou mít větší obavu ze zadlužení. To ovlivní hlavně zájem o spotřebitelské půjčky.

Velké zlevnění půjček jen tak nepřijde

HN: Právě ve spotřebitelských půjčkách se bankám příliš nedaří. Podle údajů České národní banky klesl objem nových půjček ke konci října meziročně o 27 procent. Zaznamenáváte v posledních dvou měsících větší zájem lidí o půjčky?

Nevím ještě, jaké budou výsledky předvánočních nákupů na úvěr. A nejsme ani v USA, kde se první pátek v prosinci spouštějí velké vánoční výprodeje. Ale myslím, že ani tento měsíc k žádnému boomu půjček nedochází.

HN: Jak velkou příležitost pro KB vidíte příští rok ve spotřebitelských půjčkách?

Samozřejmě že nechceme, aby konkurenti věděli, co chystáme. Řeknu pouze to, že Komerční banka bude mnohem více než dosud spolupracovat s firmou Essox. Ve spotřebitelských půjčkách chceme na trhu hrát větší roli. Zatím v tom nejsme významným hráčem. (Essox je dcerou KB a společnosti SG Consumer Finance, ze skupiny Société Générale, která KB ovládá, pozn. red.)

HN: Spotřebitelské úvěry jsou ale stále drahé, RPSN letos v srpnu dosáhla pětiletého maxima, přes 16 procent, a od té doby klesla jen asi o dvacet bazických bodů. Zlevní příští rok?

Současný vyšší úrok na tomto druhu půjček reflektuje jejich větší rizikovost. Úrok odpovídá trendu, jakým se vyvíjejí náklady poskytovatelů půjček na riziko. Bude prostě záležet na tom, jaký trend příští rok nastane. Ale kromě toho v tom může sehrát roli i větší konkurence na trhu. A jak jsem říkal, Komerční banka má v plánu zvýšit svůj byznys ve spotřebitelském financování.

HN: Úvěrové obchody bank letos táhla fotovoltaika. Kde vidíte příští rok hlavní příležitosti pro růst tržeb?

To jsou dvě věci. I když nedojde k boomu investičních půjček, firmy budou potřebovat provozní financování a my v tomto ohledu zůstaneme významným hráčem na trhu. Komerční banka má ale i kapacitu růst v hypotékách. Chceme zvyšovat svůj současný tržní podíl (za devět měsíců letošního roku dosáhl 23,7 procenta, pozn. red). Sázíme na to, že momentálně jsou hypotéky díky poklesu cen nemovitostí a úroků pro klienty zajímavější. A pak máme ještě jeden plán. Chceme být více vidět na trhu spotřebitelských půjček, kde zatím nejsme velkým hráčem.

Ceny realit už moc neklesnou

HN: A vy očekáváte, že současné oživení poptávky po hypotékách, jak je zaznamenáváme v posledních čtyřech měsících, bude příští rok pokračovat?

Myslím, že ano, a to ze dvou důvodů. Jedním je vývoj na realitním trhu, který se blíží cenovému dnu. A druhým jsou velmi nízké úrokové sazby. Pro někoho, kdo chce investovat, je pravý čas to udělat, protože by pravděpodobně koncem příštího roku mohlo dojít k nějakému pohybu v úrokových sazbách směrem nahoru.

HN: Mohou jít úroky na hypotékách ještě trochu dolů?

Myslím, že jsou sazby na hypotékách na velmi dobré úrovni. Nejsou už nijak moc vzdálené sazbám, které vidíme v západní Evropě. A když se podíváte na současné úroky, které začínají trojkou, tak to jsou už takové sazby, že kdybych žil trvale v Česku, tak bych teď kupoval a vzal si hypotéku na co nejdelší dobu.

HN: Jak to tedy bude s poklesem úroků z hypoték?

Nemyslím si, že ještě výrazně klesnou. Někteří hráči na trhu mohou přijít ještě s nějakými speciálními nabídkami, když budou chtít více na trhu prorazit. Nedovedu si ale představit, že by někdo přišel s nabídkou úroku začínající dvojkou.

HN: Říkáte, že se ceny realit blíží ke dnu. O kolik ještě mohou příští rok klesnout?

Když mluvím s developery, říkají, že ceny se blíží nejnižší úrovni. Nemůžeme očekávat, že ceny ještě půjdou výrazně dolů.

Očekávám pokles exportu

HN: Vyvíjí se hospodaření KB lépe, než jste loni touto dobou plánoval?

Pokud jde o náš podíl na trhu z hlediska počtu klientů, je v souladu s naším očekáváním. Mluvím o výsledcích ke konci 3. čtvrtletí, protože jistě chápete, že jako šéf společnosti obchodované na burze nemůžu k aktuálnímu vývoji hospodaření nic říkat. Čekal jsem ale, že dojde k většímu oživení poptávky, a klesly nám také čisté provozní výnosy.

HN: Většina českých analytiků odhaduje pro příští rok ekonomický růst kolem dvou procent, Komerční banka je pesimističtější. Které faktory v tom sehrály roli?

Analytici KB odhadují růst české ekonomiky o 1,7 procenta, kolegové ze Société Générale dospěli k ještě o něco méně příznivější prognóze. Vidí růst na úrovni 1,5 procenta. Na vývoj budou mít bezesporu vliv dva hlavní faktory. Úsporná opatření vlády mohou vést ke snížení domácí poptávky. Dále pak musíme brát v potaz vývoj v Evropě. Situace na těchto trzích je pro Česko jako exportně orientovanou zemi nejzásadnější. Klíčovou otázkou teď je, k jak velkému poklesu exportu příští rok dojde.

HN: Vidíte teď v Evropě nějaké signály, že by se současný horší výhled nemusel naplnit? Například letošní vývoj v Německu byl příznivější, než se očekávalo.

K většímu oživení v Německu letos skutečně došlo. Ale růst táhla hlavně poptávka v Asii, především v Číně. Legitimní otázka teď je, zda čínská vláda zasáhne proti zvýšeným inflačním tlakům. To by samozřejmě hodně ovlivnilo německý export, a tím pádem by to pocítili čeští exportéři. Projevilo by se to i v nižším výkonu českého automobilového průmyslu, který hraje v české ekonomice velkou roli. Letošní výsledek sektoru je vynikající. Množstvím vyrobených aut už dokonce předstihl Itálii.

HN: Dojde tedy ještě k většímu zhoršení nesplácených firemních úvěrů a půjček lidem? A kdy se situace začne zlepšovat?

Ve splácení firem se už situace zlepšila, tím jsem si jistý. Jak víte, během letošního roku Komerční banka díky tomu výrazně snížila náklady na riziko. Pokud jde o úvěry lidem, tam se situace teprve začíná stabilizovat. Sice už nedochází ke zhoršování, ale míra nezaplacených půjček je stále dost vysoká.

HN: Jak velký problém může bankám způsobit nové zdanění solárních elektráren, když snížením státní podpory mohou někteří klienti přestat splácet?

Předně je nutné vědět, že každá banka má svůj vlastní přístup. V řadě bank, včetně KB, byly podmínky pro klienty nastaveny dost konzervativně. Například na každý projekt byl požadován i vlastní kapitál klienta. Momentálně projekty analyzujeme a možná budeme s některými klienty jednat o dozajištění úvěru. V každém případě chci ale zdůraznit, že z celkového objemu našich úvěrů jsou tyto půjčky zcela zanedbatelné.

HN: Firmy nyní dokončují plány na příští rok. Samozřejmě, že o nich se svými klienty mluvíte. Vyplývá z nich, že tuzemské podniky budou ještě propouštět?

Těžko se to odhaduje. Řekl bych, že když v nějakých firmách došlo v posledních dvou měsících k významnému zhoršení, tak k tomu ještě můžou sáhnout. Nepůjde ale o masivní propouštění jako loni. Tehdy byla ekonomika v recesi. Teď sice růst zpomaluje, ale české hospodářství stále roste.

HN: Ve kterých odvětvích může dojít k propouštění?

Nejspíše půjde o odvětví, která jsou napojena na sezonní poptávku. Žádné velké propouštění kmenových zaměstnanců firem ale neočekávám.

HN: Čekáte, že může dojít ještě k dalším insolvencím velkých firem, jako byly letos OP Prostějov nebo Galleria Moda?

Chcete po mně, abych předpověděl bankroty, ale takový "job" neexistuje. Co se týče nákladů na riziko, v KB stále předpokládáme, že půjde víceméně o stejný vývoj jako letos. Nečekám žádné významné případy, které by tento trend změnily.

HN: Minulý měsíc snížila GE Money poplatky za europlatby. Budete ji následovat?

Nemůžu komentovat konkurenci, doufám, že to má logický důvod. U nás jsou tyto poplatky záležitostí vztahu s jednotlivými klienty. Záleží na kvalitě a velikosti byznysu, který nám přinášejí. Jsem přesvědčen, že se v mnoha případech dá cena klientovi po vzájemném jednání přizpůsobit.

HN: Jak vidíte další angažmá Komerční banky v Sazce? Prodáte svou pohledávku, nebo si ji ponecháte a budete pokračovat v jednání s bankami o vytvoření nového bankovního klubu?

Případy našich klientů nekomentujeme.