Sněmovna schválila vydání státních dluhopisů v objemu 148 miliard korun na krytí většiny schodku loňského státního rozpočtu. Ten z původně schválených 38,1 miliardy korun kvůli krizi a propadu příjmů státu vzrostl až na 192,4 miliardy korun. Pro vydání dluhopisů hlasovali hlavně koaliční poslanci, opozice se zdržela nebo byla proti. Návrhem na vydání dluhopisů se nyní bude zabývat Senát.

Sněmovna ještě loni v listopadu navýšila oficiálně schválený loňský rozpočtový schodek na 52,2 miliardy korun. Parlament již dříve schválil zákon, který umožnil vydat na krytí loňského schodku dluhopisy za téměř 37,7 miliardy korun. Aktuální návrh umožní pokrýt dosud nepokrytou část schodku. Dluhopisy mají mít splatnost až 55 let.

Hlavním důvodem předložení návrhu zákona je podle ministerstva financí snaha vyhnout se refinančnímu riziku. Pokud by stát pokryl větší část schodku krátkodobými dluhopisy, mohlo by se v případě poruchy na finančním trhu stát, že je nikdo nebude chtít koupit, a stát by tak neměl peníze.

Projednávání tohoto návrhu zákona provázela ve sněmovně kritika ze strany ČSSD. Sociálním demokratům se nelíbilo, že rozpočet na rok 2009 byl špatně sestavený a počítal s hospodářským růstem, zatímco ve skutečnosti se ekonomika propadla. Vyčítali také pravicovým vládám nárůst státního dluhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru