Podle provozovatele španělského internetového portálu je na trhu asi 100 tisíc rezidenčních nemovitostí ve vlastnictví španělských bank. Roste tlak na bankovní sektor, aby urychlil jejich prodej a získal tak rychleji potřebnou likviditu.
Podle říjnové zprávy španělské centrální banky dosahoval objem problémových úvěrů, které španělské banky poskytly na stavební a realitní projekty, celkové hodnoty 181 miliard eur, navíc banka zpřísnila pravidla pro tvorbu rezerv na krytí ztrát z úvěrů.

Odhady poklesu cen nemovitostí se pohybují o 20 % do pěti let, přičemž největší část propadu má přijít v příštím roce. Španělský realitní trh od svého vrcholu v dubnu 2007 klesl přitom již o 22,5 % a podle průzkumu španělské asociace na ochranu zájmu spotřebitelů ADICAE přišlo letos kvůli neschopnosti splácet o dům asi 280 tisíc lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru