Irský parlament dnes i přes odpor opozičních sil schválil přijetí finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v objemu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč). Irsko tak vytvořilo podmínky k tomu, aby měnový fond mohl svůj díl pomoci schválit ještě tento týden. EU a MMF se budou na pomoci Irsku podílet částkou 67,5 miliardy eur (asi 1,7 bilionu Kč), zbytek si Irsko zajistí samo.

Návrh ale prošel velmi těsně; pro jeho přijetí se vyslovilo celkem 81 zákonodárců, proti jich bylo 75.

Z celkové částky bude Irsko moci 35 miliard eur využít na podporu bankovního systému, zbývajících 50 miliard eur země použije na obsluhu dluhu v příštích třech letech.

Irsko je po Řecku druhou zemí eurozóny, která požádala o zahraniční pomoc. Finanční pomoc Irsku má zabránit rozšíření dluhové krize i na další země eurozóny. Finanční trhy se obávají, že další na řadě by teď mohlo být Portugalsko, které patří ke slabým článkům eurozóny.

Schválení návrhu přijmout zahraniční pomoc předcházela ostrá výměna názorů mezi členy kabinetu premiéra Briana Cowena a hlavními představiteli opozice. Ti Cowena obvinili, že dohodl zbytečně drahý obchod; s půjčkou je totiž spojen úrok v průměru 5,8 procenta ročně. To bude představovat zisk pro věřitele, tedy partnery Irska v EU.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru