Bernie Madoff. Král Wall Street a člověk, kterému své úspory svěřila většina boháčů světa. Seznam jeho obětí sahal od filmového režiséra Stevena Spielberga, přes amerického herce Kevina Bacona, francouzskou bohatou dědičku Lilianu Bettencourtovou, až po hongkongského rybáře, španělskou učitelku a Madoffovy vlastní příbuzné.

Mezi těmi, kdo přišel o velké peníze, byly banky ve Švýcarsku, Rakousku, Itálii nebo Španělsku. A neunikly ani velké finanční fondy po celém světě nebo firmy jako Exxon, Procter and Gamble či American Express.

Madoffova firma Bernard L. Madoff Investment Securities se skoro padesát let svým klientům starala o peníze. A stejnou dobu je i okrádala. O peníze přišlo na pět tisíc klientů, jak vyplynulo po zatčení a vyšetřování makléře.

Madoff stihl zpronevěřit desítky miliard dolarů, a jeho investorům nakonec zbyly jenom oči pro pláč nebo sebevražda. Celkový účet Madoffovy zpronevěry? – 65 miliard dolarů. Díky tomu je makléř označován za podvodníka století.

Ani dva roky po odhalení obřího podvodu není znám celý rozsah případu. Sám Madoff si v Severní Karolíně odpykává trest 150 let vězení. Vyšetřování a kolotoč soudních řízení však nekončí.

Podívejte se na televizní stanici Z1 na dokument o pozadí Madoffova podvodu "Muž, který podvedl svět". Začína dnes od 20:00 hodin.

Ukázka z dokumentu:


Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru