Španělské komerční banky a spořitelny na tom rozhodně nejsou dobře, alespoň to vyplývá ze odhadů mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service. Podle ní budou banky potřebovat dodatečný kapitál v objemu zhruba 17 miliard eur (téměř 428 miliard korun), aby byly schopny pokrýt potenciální ztráty ze svých domácích aktivit.

Agentura zároveň vypracovala nejhorší možný scénář vývoje, podle něhož může celý bankovní systém Španělska utrpět ztrátu v úhrnném objemu 306 miliard eur, tedy asi 7,7 bilionu korun. "Rozsah ztrát podle tohoto stresového scénáře vystavuje zranitelnost bank ekonomickému scénáři dvojité recese," píše se ve zprávě agentury, ze které cituje britský list Financial Times.

Za ztrátami, které španělské banky utrpěly zatím pouze na papíře, je podle Moody's hlavně kolaps tamního trhu nemovitostí od roku 2007. Moody's ve svých propočtech vyčíslila potenciální ztrátu celého bankovního systému Španělska na 176 miliard eur (asi 4,4 bilionu korun), zatímco před rokem obdobný odhad ztrát činil 108 miliard eur. Tato ztráta je výsledkem jen základního scénáře, s nimž agentura pracuje.

Z uvedené částky celkových odhadovaných ztrát banky zatím do účetnictví zanesly ztrátu v objemu pouze 88 miliard eur. Ta se odráží v odpisech a v rezervách na ztrátové úvěry. Zbytek odhadované částky jsou ztráty, které by finanční ústavy utrpěly, pokud by ztrátová aktiva prodaly.

Částka 17 miliard eur, kterou budou španělské banky potřebovat ve formě nového kapitálu, je podle Moody's deficit, který vznikne, když se vezmou v úvahu všechny relevantní faktory. To znamená očekávaný zisk bank za celý rok, daňové úlevy i zhruba 10,6 miliardy eur, o které už si banky zažádaly z fondu na restrukturalizaci bank.

Mračna se stahují nad Belgií

Další varovnou zprávu vydala ve stejný den jako Moody's i mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Ta upozornila další "stát v ohrožení" Belgii, že pokud brzy nezvolí novou vládu a pokud se bude nadále zhoršovat její finanční situace, do půl roku jí agentura může snížit hlavní rating. S&P zatím jen snížila výhled ratingu ze stabilního na negativní.

"Belgii bychom hlavní rating mohli snížit o jeden stupeň, pokud dojdeme k závěru, že nedostatek konsenzu povede k tomu, že vláda nebude schopna stabilizovat dluhovou trajektorii a přistoupit k reformám," poznamenala ve zprávě S&P.

"Pokud Belgie brzy nezformuje vládu, můžeme sáhnout ke snížení ratingu, a to do půl roku," dodala agentura. S&P také uvedla, že s obavami sleduje fiskální výhled Belgie a především její cíl snížit v příštím roce schodek rozpočtu na 4,1 procenta hrubého domácího produktu.

S&P v současné době hodnotí hlavní rating Belgie známkou AA-plus. Rating krátkodobých závazků agentura stanovila na stupeň A-1-plus. Země nemá vládu od června.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru