Čeští pěstitelé k 1. prosinci uskladnili 29 695 tun jablek, což je o 30 procent méně než loni. V porovnání s pětiletým průměrem to je o 22 procent méně a představuje to nejmenší zásobu za poslední léta. "Většina jablek na českém trhu tak bude z dovozu," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Projevilo se to již na cenách, které proti loňsku výrazně vzrostly.

Na nízkých zásobách se podepsala slabá sklizeň kvůli nepříznivému deštivému počasí v době květu stromů. Podle posledního odhadu ze září má sklizeň meziročně klesnout o 19 procent na necelých 118000 tun. To by byla druhá nejnižší úroda od roku 1995. Konečná čísla sklizně budou známá v lednu, ale podle Ludvíka zřejmě budou ještě nižší než odhad.

Jablka chybí i v Polsku

Výpadek letos postihl i ostatní země v Evropě. Například Polsko, které je největším producentem jablek v Evropě, čeká propad sklizně o jeden milion tun na nejvýše 1,7 milionu tun. Podle odhadů se v Evropské unii sklidí letos 9,8 milionu tun jablek, a sklizeň tak bude druhá nejnižší za posledních deset let. "V celé Evropě je malá nabídka, což vede k růstu cen," řekl Ludvík.

Současné ceny jablek v obchodech se nejčastěji pohybují mezi 25 až 30 korunami za kilogram, v prodejních akcích mohou klesat pod 20 korun za kg. Naopak ceny nejdražších jablek se blíží k 50 korunám za kg. Před rokem byly průměrné ceny kolem 20 korun, v akcích padaly i pod 15 korun za kg. Farmářské ceny se pohybují podle odrůdy a kvality mezi deseti až 16 korunami za kg, před rokem byly mezi šesti až 12 korunami. Nynější farmářské ceny jsou návratem k úrovni cen jablek z úrody roku 2008.

Mandarinky jsou lacinější

"Při vyšší ceně jablek se dá letos čekat menší poptávka. Konkurencí pro jablka jsou i citrusy, jejichž ceny jsou pod průměrem posledních let," řekl Ludvík. Například mandarinky jsou nyní na cenách srovnatelných s jablky. Další razantní růst ceny jablek proto Ludvík nečeká.

V Česku se od prosince do konce obchodní sezony v červnu obvykle prodá kolem 60 000 tun jablek. Současná zásoba českých jablek tak po vytřídění a dodávce na průmyslové zpracování pokryje necelou polovinu trhu. Obvykle bývá z dovozu přibližně třetina jablek, nejvíce z Polska, Itálie a Belgie.

Největší neúroda na severu Moravy

V jednotlivých regionech v Česku je přitom velmi rozdílná situace. Výpadek úrody nejvíce postihl severní Moravu, kde je zásoba na třetině normálního stavu. "Naopak ve východních Čechách je zásoba nižší jen asi o deset procent," řekl Ludvík.

Stav zásob ovlivnilo i to, že mnoho jablek bylo kvůli rozvoji houbových chorob horší kvality, a pěstitelé je proto prodali na průmyslové zpracování. Ceny moštových jablek přitom letos meziročně vzrostly téměř trojnásobně na 3,50 až 3,80 koruny za kg z loňských průměrných zhruba 1,40 koruny za kg.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru