Pojišťovny se chystají spojit síly při potírání přibývajících podvodů. V dubnu spustí speciální software, který bude podrobně analyzovat data o pojistných událostech za celý trh. Pokud najde podezřelé podobnosti několika nahlášených událostí u více pojišťoven, automaticky všechny zúčastněné instituce uvědomí.

Pojišťovny si nový program vyzkoušejí v oblasti autopojištění, kde se uskuteční asi 60 až 70 procent všech podvodů. Později jej chtějí využít i v jiných oblastech včetně životního pojištění.

Speciální software, jehož vývoj spolkne několik milionů korun, by měl například zabránit tomu, aby jeden člověk dostal stejnou škodu zaplacenou vícekrát od různých pojišťoven.

Kromě „duplicity“ osob bude sledovat rovněž opakovaný výskyt škody u téhož vozidla nebo na stejném místě. Detektor podvodů tak například pojišťovnu uvědomí, pokud se nehoda stane na podezřelém odlehlém místě, kde již v minulosti došlo k velkému počtu podobně zinscenovaných havárií.

Automatizovaná výměna dat by měla pomoci rozkrýt gangy, které použijí jedno vozidlo v několika nehodách, aby tak získaly od několika pojišťoven co nejvíce peněz.


Organizované sítě obvykle používají drahé značky, jako jsou Mercedes nebo BMW, na něž navěsí levně pořízené náhradní díly a nechají je při nehodách zcela „sešrotovat“ nastrčenými osobami v obyčejných autech, které se v branži označují za „beranidla“. Škoda pak bývá vyplacena z povinného ručení těchto nastrčených „bílých koní“, kteří nehodu zavinili.


 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru